yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCebula z rozsady 2021

Cebula z rozsady 2021

Uprawa cebuli z rozsady to sposób produkcji praktykowany powszechnie w niektórych krajach np. w Hiszpanii, gdzie ze względu na wysoką temperaturę wschody nasion w polu byłyby utrudnione.

Sadzenie rozsady i nawadnianie kroplowe zapewnia szybki wzrost roślin. W naszym kraju wadą tej metody są wysokie koszty rozsady i robocizny niezbędnej do wysadzenia roślin, które przy obecnych cenach cebuli nie zawsze pokryją te wydatki. Są jednak sytuacje, w których opłaca się produkować cebulę z rozsady w Polsce.

Plantacja cebuli z rozsady (maj 2021r.)

Na ten sposób decydują się np. producenci ekologiczni, ponieważ produkcja z rozsady znacznie ułatwia walkę z chwastami w uprawie cebuli. Opłaca się również uprawa cebuli z rozsady na najwcześniejsze zbiory. Zdaniem producentów największa zaletą cebuli z rozsady jest zdrowotność roślin. Jest ona znacznie pewniejsza niż w przypadku dymki. Z tego powodu cześć plantatorów mimo wysokich kosztów nadal sadzi cebulę z rozsady.

 

Pod koniec maja oglądaliśmy uprawę cebuli z rozsady na Kujawach. Rozsada wyprodukowana w Grupie Mularski została wysadzona w pole 12 kwietnia. Jest to odmiana Red Lady. Na 1 ha wysadzono 100 tys. komórek, po 4 szt. roślin w każdej. Rozstawa między rzędami wynosiła 40 cm, a w rzędzie co 23 cm.

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl