Uprawa pora do łatwych nie należy, ale producentów tego warzywa z roku na rok przybywa, zwłaszcza w sezonie, gdy sytuacja cenowa jest bardzo dobra. Tymczasem należy zdać sobie sprawę, że uprawa tego gatunku wymaga dużych inwestycji, które są niezbędne do uzyskania dobrego wyniku.
Dawid i Agata Kwiatkowie, wraz z rodziną prowadzą gospodarstwo warzywnicze w Złotnikach, w jednej z podkrakowskich miejscowości. Specjalizują się oni przede wszystkim w uprawie pora na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. W bieżącym sezonie producenci planują posadzić ponad 1 milion roślin.
Czytaj także: https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/uprawa-pora-wybor-stanowiska-wymagania/
Pięć odmian na zbiór jesienny
Podstawą dobrej jakości plonu jest materiał wyjściowy – nasiona i/lub rozsada pora. Zdaniem ogrodników w uprawie pora ważny jest dobór odmian do terminów sadzenia i sprzyjające warunki atmosferyczne. W tym gospodarstwie uprawiane są odmiany z oferty marki Nunhems m.in.: Sureton F1, Nunton, Krypton, Longton, Shafton, Chiefton. Rozsada, którą dostarcza firma Luty Jacek z Pobiednika Wielkiego, jest produkowana przez włoską firmę Vivai Bacchetto, wyspecjalizowanego producenta rozsad warzyw w Europie.
W dniu 10 maja br. rozsada pora była sadzona czterostanowiskową sadzarką Ferrari w rozstawie 58 x 12,5 cm. Nawożenie wykonywane są na podstawie wyników analizy chemicznej gleby i, w oparciu o konsultacje ze specjalistami z firmy Yara Poland. Jesienią pod uprawę pora zastosowano sól potasową w ilości 250 kg/ha, z kolei wiosną – nawozy Yara Mila Complex (300 kg/ha), Yara Bela Extran 27 (300 kg/ha).
Czytaj także: https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/plan-uprawy-pora/
Zabiegi herbicydowe będą aplikowane po posadzeniu roślin.
Jak zimuje por pod włókniną ? https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/efekty-zimowania-pora-pod-wloknina-video/