“Grubo” ponad 1 milion sztuk pora w sezonie 2021 w gospodarstwie Dawida

Fot. DK

Uprawa pora do łatwych nie należy, ale producentów tego warzywa z roku na rok przybywa, zwłaszcza w sezonie, gdy sytuacja cenowa jest bardzo dobra. Tymczasem należy zdać sobie sprawę, że uprawa tego gatunku wymaga dużych inwestycji, które są niezbędne do uzyskania dobrego wyniku.

Dawid i Agata Kwiatkowie, wraz z rodziną prowadzą gospodarstwo warzywnicze w Złotnikach, w jednej z podkrakowskich miejscowości. Specjalizują się oni przede wszystkim w uprawie pora na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. W bieżącym sezonie producenci planują posadzić ponad 1 milion roślin.

Rozsada pora jest sadzona w rozstawie 58 x 12,5 cm. Fot. Dawid Kwiatek

Czytaj także: https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/uprawa-pora-wybor-stanowiska-wymagania/

Pięć odmian na zbiór jesienny

Podstawą dobrej jakości plonu jest materiał wyjściowy – nasiona i/lub rozsada pora. Zdaniem ogrodników w uprawie pora ważny jest dobór odmian do terminów sadzenia i sprzyjające warunki atmosferyczne. W tym gospodarstwie uprawiane są odmiany z oferty marki Nunhems m.in.: Sureton F1, Nunton, Krypton, Longton, Shafton, Chiefton. Rozsada, którą dostarcza firma Luty Jacek z Pobiednika Wielkiego, jest produkowana przez włoską firmę Vivai Bacchetto, wyspecjalizowanego producenta rozsad warzyw w Europie.

Sadzenie pora w dniu 10.05.2021 r. Fot. Dawid Kwiatek

W dniu 10 maja br. rozsada pora była sadzona czterostanowiskową sadzarką Ferrari w rozstawie 58 x 12,5 cm. Nawożenie wykonywane są na podstawie wyników analizy chemicznej gleby i, w oparciu o konsultacje ze specjalistami z firmy Yara Poland. Jesienią pod uprawę pora zastosowano sól potasową w ilości 250 kg/ha, z kolei wiosną – nawozy Yara Mila Complex (300 kg/ha), Yara Bela Extran 27 (300 kg/ha). 

Czytaj także: https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/plan-uprawy-pora/

Sadzenie pora w dniu 10 maja br. w gospodarstwie państwa Kwiatków. Fot. Dawid Kwiatek

Zabiegi herbicydowe będą aplikowane po posadzeniu roślin.

Jak zimuje por pod włókniną ? https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/efekty-zimowania-pora-pod-wloknina-video/

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności