AktualnościOchrona ziemniaków w praktyce

Ochrona ziemniaków w praktyce

W niedzielę 30 czerwca br. firma Syngenta oraz Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bartoszewicach, oddział w Kościerzynie już po raz piąty zaprosiły rolników do sieradzkiego zagłębia ziemniaczanego na solidną porcję fachowej wiedzy dotyczącej ochrony ziemniaków przed chorobami grzybowymi oraz chwastami.

Na polach w Kościerzynie można było zobaczyć praktyczne efekty stosowania programu ochrony, o którego szczegółach mówili Przemysław Urbaniak i Janusz Malanowski (materiał filmowy poniżej). Odbyła się również prezentacja kolekcji odmian ziemniaka przygotowanej przez FN Granum i Gospodarstwo Awista Pierwsza Kobierzycko.

Dla około dwustu producentów ziemniaków, którzy wzięli udział w niedzielnym spotkaniu przygotowano również wykłady dr hab. Katarzyny Rębarz ekspertki firmy Syngenta, która zwracała uwagę na kolejność stosowania fungicydów w ochronie ziemniaków przed zarazą i alternariozą oraz informowała jak ograniczać ryzyko wystąpienia odporności na poszczególne substancje aktywne i grupy chemiczne, do których należą.

Podstawową zasadą, na którą zwracała uwagę specjalistka jest rozpoczynanie ochrony fungicydowej ziemniaków od produktów o wysokiej skuteczności przeciwko zarazie ziemniaka, a nie, jak często można było spotkać w starszych zaleceniach, od tych przeciwko alternariozie. Dr hab. Katarzyna Rębarz przekonywała, że na początku sezonu rozwija się Alternaria alternata, która jest mało patogeniczna i nie stanowi zagrożenia dla roślin, dopiero pod koniec lipca i w sierpniu mamy do czynienia z mogącym powodować znaczne szkody gatunkiem Alternaria solani, który przy wystąpieniu warunków pogodowych sprzyjających rozwojowi patogenu wymaga intensywnego zwalczania.

Do pierwszych zabiegów należy bezwzględnie wykorzystywać skuteczne produkty systemiczne, w programie ochrony proponowanym przez firmę Syngenta jest to Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (metalaksyl i mankozeb). Preparaty systemiczne stosować od momentu, kiedy rzędy roślin zwarte są w 50–70% i nie obserwuje się jeszcze na nich objawów chorobowych. Celem takich zabiegów jest wyczyszczenie plantacji z infekcji pierwotnych, których źródłem są porażone sadzeniaki. Dopiero po wyeliminowaniu infekcji pierwotnych można wchodzić w pole z ochroną preparatami kontaktowymi i wgłębnymi z różnych grup chemicznych, które należy stosować przemiennie. Z oferty Syngenta do zwalczania zarazy polecane były fungicydy Carial Flex (mandipropamid i cymoksanil), Carial Star 500 SC (difenokonazol i mandipropamid) – produkt ten działa także skutecznie na alternariozę, a na zakończenie ochrony dr hab. K. Rębarz polecała Revus 250 SC.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Bardzo istotne jest zdaniem specjalistki właściwe pozycjonowanie fungicydów w programie ochrony – Do ochrony ziemniaka przed zarazą i alternariozą zarejestrowanych jest bardzo wiele preparatów, z tych samych produktów można ułożyć program skutecznie chroniący plantację, jak i taki, który doprowadzi do jej szybkiego zniszczenia przez patogeny – wszystko zależy od kolejności i terminu stosowania poszczególnych preparatów oraz w przypadku niektórych środków od tego w połączeniu z jakim innym fungicydem ich użyjemy. Niezmiernie istotne jest także, aby podejmując decyzje o wykonaniu zabiegu zawsze uwzględniać przebieg pogody oraz zaawansowanie roślin we wzroście i rozwoju, a nie kierować się wyłącznie z góry ustalonym programem – informowała dr hab. Katarzyna Rębarz. Specjalistka zwracała również uwagę na warunki wykonywania zabiegów chemicznych (materiał filmowy poniżej).

Aleksandra Czerwińska-Nowak

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl