Jakie odmiany ziemniaków jadalnych zalecane są na 2025 rok? Które z odmian wczesnych i późnych mają największy potencjał? Na jakie odmiany ziemniaków postawić w danym województwie? Sprawdź, jakie ziemniaki uprawiać.
Odmiany ziemniaków jadalnych. Które wybrać?
Lista odmian rekomendowanych, publikowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), sporządzana jest na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDO (Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe) w poszczególnych województwach.
Odmiany jadalne bardzo wczesne. Jakie są odpowiednie?
W przypadku ziemniaków jadalnych, bardzo wczesnych rekomendowane jest aż 9 odmian. Najczęściej zaleca się odmianę Impresja (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Odmianę Riviera (dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, śląskie) oraz Werbena (kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie) rekomenduje się natomiast się w 6 częściach Polski.
Wstępnie w 5 lokalizacjach rekomendowana jest również Colomba (kujawsko-pomorskie, opolskie, pomorskie, śląskie, zachodniopomorskie). Na liście znajdziemy ponadto odmianę Surmia (kujawsko-pomorskie, łódzkie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Odmiany Denar, Piwonia oraz Tonacja zaleca się z kolei w 3 lokalizacjach (lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie). Odmiana Pogoria sprawdzi się natomiast w woj. zachodniopomorskim.
Odmiany jadalne wczesne. Jakie są możliwości?
W asortymencie ziemniaków jadalnych, średniowczesnych warto zwrócić uwagę na 7 odmian. Największym potencjałem w Polsce wyróżnia się Lawenda (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie) oraz Hetman (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Odmiana Gwiazda zalecana jest w 8 lokalizacjach (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, małopolskie, opolskie, pomorskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie).
Ignacy rekomendowany jest z kolei w 7 częściach Polski (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie). Zarówno Michalina (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie), jak i Vineta (łódzkie, małopolskie, opolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) sprawdzą się w 6 lokalizacjach. Bellarosa rekomendowana jest natomiast w woj. łódzkim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim.
Odmiany jadalne średniowczesne. Które dominują?
Wyróżniono 7 odmian średniowczesnych, które rekomendowane są do uprawy w 2025 roku. W zdecydowanej większości województw można zdecydować się na odmianę Jurek (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), a także Meluzyna (dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie). Co z pozostałymi odmianami?
Odmiana Astana sprawdzi się w 8 lokalizacjach (kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie). Otolia z kolei jest rekomendowana w 7 częściach Polski (lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Na liście wyróżniono również odmianę Tajfun (lubelskie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie). We wszystkim nie zabrakło odmiany Mazur (dolnośląskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie), a także odmiany Satina (lubelskie, małopolskie).
Odmiany jadalne średniopóźne i późne. Co jest zalecane do uprawy?
W przypadku ziemniaków jadalnych średniopóźnych i późnych lista odmian rekomendowanych do uprawy jest bardzo krótka. Została wyróżniona tylko jedna, a konkretnie Jelly. Zalecana jest w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, a także także zachodniopomorskim. Tak więc, odmiana Jelly rekomendowana jest w 11 lokalizacjach.