reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościOdmiany ziemniaków jadalnych - wczesne i późne - jakie uprawiać?

Odmiany ziemniaków jadalnych [LISTA] – wczesne i późne – jakie uprawiać?

Jakie odmiany ziemniaków jadalnych zalecane są na 2025 rok? Które z odmian wczesnych i późnych mają największy potencjał? Na jakie odmiany ziemniaków postawić w danym województwie? Sprawdź, jakie ziemniaki uprawiać.

Odmiany ziemniaków jadalnych. Które wybrać?

Lista odmian rekomendowanych, publikowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), sporządzana jest na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDO (Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe) w poszczególnych województwach.

reklama
Baner PORW 2025

Odmiany jadalne bardzo wczesne. Jakie są odpowiednie?

W przypadku ziemniaków jadalnych, bardzo wczesnych rekomendowane jest aż 9 odmian. Najczęściej zaleca się odmianę Impresja (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Odmianę Riviera (dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, śląskie) oraz Werbena (kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie) rekomenduje się natomiast się w 6 częściach Polski.

Wstępnie w 5 lokalizacjach rekomendowana jest również Colomba (kujawsko-pomorskie, opolskie, pomorskie, śląskie, zachodniopomorskie). Na liście znajdziemy ponadto odmianę Surmia (kujawsko-pomorskie, łódzkie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Odmiany Denar, Piwonia oraz Tonacja zaleca się z kolei w 3 lokalizacjach (lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie). Odmiana Pogoria sprawdzi się natomiast w woj. zachodniopomorskim.

Odmiany jadalne wczesne. Jakie są możliwości?

W asortymencie ziemniaków jadalnych, średniowczesnych warto zwrócić uwagę na 7 odmian. Największym potencjałem w Polsce wyróżnia się Lawenda (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie) oraz Hetman (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Odmiana Gwiazda zalecana jest w 8 lokalizacjach (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, małopolskie, opolskie, pomorskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie).

Ignacy rekomendowany jest z kolei w 7 częściach Polski (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie). Zarówno Michalina (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie), jak i Vineta (łódzkie, małopolskie, opolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) sprawdzą się w 6 lokalizacjach. Bellarosa rekomendowana jest natomiast w woj. łódzkim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim.

Odmiany jadalne średniowczesne. Które dominują?

Wyróżniono 7 odmian średniowczesnych, które rekomendowane są do uprawy w 2025 roku. W zdecydowanej większości województw można zdecydować się na odmianę Jurek (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), a także Meluzyna (dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie). Co z pozostałymi odmianami?

Odmiana Astana sprawdzi się w 8 lokalizacjach (kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie). Otolia z kolei jest rekomendowana w 7 częściach Polski (lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Na liście wyróżniono również odmianę Tajfun (lubelskie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie). We wszystkim nie zabrakło odmiany Mazur (dolnośląskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie), a także odmiany Satina (lubelskie, małopolskie).

Odmiany jadalne średniopóźne i późne. Co jest zalecane do uprawy?

W przypadku ziemniaków jadalnych średniopóźnych i późnych lista odmian rekomendowanych do uprawy jest bardzo krótka. Została wyróżniona tylko jedna, a konkretnie Jelly. Zalecana jest w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, a także także zachodniopomorskim. Tak więc, odmiana Jelly rekomendowana jest w 11 lokalizacjach.

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]