• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOstatni dzwonek na siew cebuli!

Ostatni dzwonek na siew cebuli!

Coraz większym zainteresowaniem producentów cieszy się uprawa cebuli ozimej, która pojawia się na rynku wiosną po wyczerpaniu zapasów cebuli z przechowalni. Choć jest to dochodowa produkcja, to jednak obarczona jest ryzykiem. Jednym z czynników wpływających na powodzenie uprawy jest odpowiedni termin wysiewu. Nasiona cebuli wysiewa się zwykle do gruntu w drugiej połowie lata (sierpień). Tymczasem są producenci, którzy uważają, że odpowiedni termin wysiewu nasion to początek września, ponieważ późniejszy siew zmniejsza ryzyko jarowizacji roślin.

W ubiegły weekend w gospodarstwie Damiana Micyka w Szarkówce (woj. małopolskie) została zasiana cebula ozima. Dawki nawozów ustalono w oparciu o analizę aktualnej zasobności gleby oraz konsultacji doradców z firmy Timac Agro. W nawożeniu podstawowym zastosowano Eurofertil TOP 30 Horti w ilości 300 kg, siarczan potasu (150 kg/ha), Vigor S (30 kg/ha) nawóz o wysokiej zawartości siarki oraz nawóz wapniowy Czarna Kreda (600 kg/ha).

Gleba przed siewem była uzupełniona o preparaty biologiczne, które wzbogacają mikroflorę bakteryjną gleby, ograniczają patogeny występujące w glebie, poprawiając jednocześnie przyswajanie makro- i mikroskładniki. Kolejnym krokiem jaki wykonał producent z Szarkówki było zastosowanie ekstraktu humusowego Carbohumic z firmy Carbohort w dawce 200 l/ha.

Wybór odmian

W doborze odmian Damian Micyk wybiera zawsze sprawdzone odmiany – Panthera z firmy Hazera. Na plantacji cebuli ozimej w Szarkówce wspólnie z firmą Hazera testowane są ponadto dwie odmiany, które charakteryzują się bardzo dobrym wigorem i mocną łuską, jednak o ostatecznej ocenie odmian można mówić dopiero w przyszłym roku. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak informował producent, nasiona cebuli zostały zaprawione mikrobiologicznym preparatem Bactim Starter. Z kolei bezpośrednio podczas siewu nasion zaaplikowano nawóz startowy Physiomax w ilość 10 kg/ha.

Fot. Damian Micyk

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl