Pory zimujące w gruncie: efekt-jakość-cena [VIDEO]

Region Klwowa znany jest głównie z uprawy papryki pod osłonami. Jednak są producenci, którzy chętnie produkują także inne gatunki – na przykład pory z przeznaczeniem na zbiór jesienny i wczesnowiosenny. Ich uprawa wymaga sporych nakładów, ale w sprzyjających warunkach klimatycznych może być opłacalna.

Państwo Joanna i Adam Wójcikowie z miejscowości Borowa Wola (gm. Klwów) od wielu lat zajmują się uprawą pora. Chcąc ograniczyć koszty związane z przechowywaniem warzyw, zdecydowali się pozostawienie roślin na polu. Jak do tej pory uprawialiśmy głównie odmianę Longton F1, a warzywa zbieraliśmy jesienią. Jednak wysokie koszty przechowywania sprawiły, że zaczęliśmy się interesować odmianami, które można pozostawić na polu zimą. Przekonałem się, że jeśli zima jest łaskawa, to już od połowy marca, kwietnia mogę zaoferować odbiorcom wysokiej jakości produkt, nieobciążony kosztami przechowywania w chłodni! Tutaj na uwagę zasługuje odmiana Oslo F1 – informuje producent. W czasie wegetacji por jest obredlany dwukrotnie. Spośród szkodników plantator z Borowej Woli zwrócił uwagę na rosnący problem ze zwalczaniem wciornastków.

– Obecnie cena porów oscyluje na poziomie ok. 2 zł/kg. Zbiór pora Oslo F1 planujemy na początku kwietnia. Mamy nadzieję, że do tego czasu poprawią się ceny na rynku hurtowym – dodaje plantator.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym plantatorzy w telegraficznym skrócie opowiadają o uprawie pora zimującego:

 

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności