yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSiew buraka ćwikłowego 2022 w gospodarstwie EKO ELITA

Siew buraka ćwikłowego 2022 w gospodarstwie EKO ELITA [VIDEO]

W minionym tygodniu w gospodarstwie Eko Elita w Jaworach w woj. pomorskim (pow. słupski) wysiano nasiona buraka ćwikłowego odmianę Boro z firmy Bejo. Redliny do uprawy przygotowano miesiąc wcześniej za pomocą aktywnego formowacza AUR 4 z firmy Weremczuk. Nasiona wysiewane były pneumatycznym siewnikiem Max Pneumatic z firmy Weremczuk, wyposażonym w 4 sekcje wysiewające. Do niszczenia chwastów w uprawie na redlinach wykorzystywany jest pielnik Grimme GH4 eko. Podczas siewu na redlinach były widoczne chwasty, ale zanim buraki wzejdą, chwasty te będą zniszczone mechanicznie.

Burak ćwikłowy jest chętnie uprawiany w gospodarstwach ekologicznych, tak jest również w przypadku gospodarstwa Eko Elita w Jaworach. Warzywo to jest oferowane w stanie świeżym, ale służy również jako surowiec do produkcji zakwasu, który cieszy się coraz większą popularnością.

Historia gospodarstwa EKO ELITA 

Gospodarze (Anna i Jim Bartosiewicz wraz z rodzicami Małgorzatą i Grzegorzem) na tle remontowanego pałacu.

Małgorzata i Grzegorz Bartosiewicz przejęli ziemię gospodarstwa rolnego w Jaworach w 2001 r. i od tego czasu podejmowali wszelkie kroki, aby uruchomić gospodarstwo ekologiczne. Certyfikat produkcji ekologicznej uzyskali w roku 2005. Na początku zajmowali się produkcją roślinną, głównie zbóż, a od 2009 r. równolegle prowadzą także hodowlę zwierzęcą oraz produkcję ekologicznych pasz. Obecnie w prowadzeniu gospodarstwa wspierają ich syn Jim Bartosiewicz, absolwent Politechniki Gdańskiej oraz jego żona Anna (kierunek: Biotechnologia, specjalizacja: Technologia, Biotechnologia i Analiza Żywności). 

Gospodarstwo Eko Elita silnie się rozwija. Ze zbóż uprawianych w gospodarstwie wytwarzana jest kasza gryczana w jakości bezglutenowej oraz oleje tłoczone na zimno – rzepakowy i lniany. W 2020 r. asortyment upraw poszerzono o warzywa – ziemniaki, marchew, buraki ćwikłowe, cebula, pietruszka korzeniowa, czosnek i inne. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

 

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl