Siew buraka ćwikłowego 2022 w gospodarstwie EKO ELITA [VIDEO]

Siew buraka ćwikłowego siewnikiem MAX Pneumatic firmy WEREMCZUK

W minionym tygodniu w gospodarstwie Eko Elita w Jaworach w woj. pomorskim (pow. słupski) wysiano nasiona buraka ćwikłowego odmianę Boro z firmy Bejo. Redliny do uprawy przygotowano miesiąc wcześniej za pomocą aktywnego formowacza AUR 4 z firmy Weremczuk. Nasiona wysiewane były pneumatycznym siewnikiem Max Pneumatic z firmy Weremczuk, wyposażonym w 4 sekcje wysiewające. Do niszczenia chwastów w uprawie na redlinach wykorzystywany jest pielnik Grimme GH4 eko. Podczas siewu na redlinach były widoczne chwasty, ale zanim buraki wzejdą, chwasty te będą zniszczone mechanicznie.

Burak ćwikłowy jest chętnie uprawiany w gospodarstwach ekologicznych, tak jest również w przypadku gospodarstwa Eko Elita w Jaworach. Warzywo to jest oferowane w stanie świeżym, ale służy również jako surowiec do produkcji zakwasu, który cieszy się coraz większą popularnością.

Historia gospodarstwa EKO ELITA 

Gospodarze (Anna i Jim Bartosiewicz wraz z rodzicami Małgorzatą i Grzegorzem) na tle remontowanego pałacu.

Małgorzata i Grzegorz Bartosiewicz przejęli ziemię gospodarstwa rolnego w Jaworach w 2001 r. i od tego czasu podejmowali wszelkie kroki, aby uruchomić gospodarstwo ekologiczne. Certyfikat produkcji ekologicznej uzyskali w roku 2005. Na początku zajmowali się produkcją roślinną, głównie zbóż, a od 2009 r. równolegle prowadzą także hodowlę zwierzęcą oraz produkcję ekologicznych pasz. Obecnie w prowadzeniu gospodarstwa wspierają ich syn Jim Bartosiewicz, absolwent Politechniki Gdańskiej oraz jego żona Anna (kierunek: Biotechnologia, specjalizacja: Technologia, Biotechnologia i Analiza Żywności). 

Gospodarstwo Eko Elita silnie się rozwija. Ze zbóż uprawianych w gospodarstwie wytwarzana jest kasza gryczana w jakości bezglutenowej oraz oleje tłoczone na zimno – rzepakowy i lniany. W 2020 r. asortyment upraw poszerzono o warzywa – ziemniaki, marchew, buraki ćwikłowe, cebula, pietruszka korzeniowa, czosnek i inne. 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

 

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności