Uwaga plantatorzy warzyw kapustowatych!!!

Film, który publikujemy został nakręcony dzisiaj (tj. 25 lutego 2019 r.), o godzinie 11:30, na polu rzepaku zlokalizowanym w okolicach Krakowa. Niestety nie dysponujemy sprzętem, który odzwierciedliłby rzeczywistą sytuację, ale proszę wierzyć – na części pola (bo przeglądniecie liści na całej jego powierzchni było niemożliwe) nie było liścia rzepaku, na którym nie znalazłabym co najmniej 5 i więcej sztuk dorosłych mączlików, a także jaj. Najliczniej opanowane były 4. i 5. liść w rozecie, ale najmłodsze również, jednak nieco słabiej.

W ciągu dwóch ostatnich dni temperatura nocą i nad ranem spadała w okolicach Krakowa nawet do -4 stopni C, ponadto przy silnym wietrze odczuwalna była jeszcze niższa. Dzisiaj o 11:30 było już 11°C i bardzo słonecznie. Na nagrzanych liściach uaktywniło się życie.

Przedstawiając obecną sytuację chcemy zaalarmować zamierzających uprawiać wczesne warzywa kapustne, szczególnie w sąsiedztwie pól rzepaku ozimego. Naloty mączlika warzywnego na plantacje warzyw mogą być dość wczesne i trzeba już teraz liczyć się z poważnym zagrożeniem ze strony licznych populacji tego szkodnika.

Fot., film: Katarzyna Kupczak

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności