Najczęściej stosowany jest siew wczesnowiosenny, który wykonuje się tak wcześnie, jak tylko pozwalają na to warunki pogodowe, czasami nawet już z końcem lutego, ale zwykle po połowie marca do początku kwietnia. Marchew na najwcześniejsze zbiory uprawiana jest w rejonach o szybko nagrzewających się glebach, np. w rejonie centralnej Polski.
Minimalna temperatura kiełkowania nasion marchwi wynosi 4°C, ale optymalna jest znacznie wyższa i mieści się w zakresie 20–25°C. Za odpowiedni czas na siew marchwi na zbiór letni i jesienny uznać należy kwiecień i maj, choć siew może być kontynuowany także w czerwcu.
Zimna wiosna powoduje, że wschody marchwi trwają długo i pojawiają się dopiero po upływie 4–5 tygodni, natomiast przy siewie nasion w glebę wilgotną i ogrzaną mogą się pojawić nawet już po 8–10 dniach od siewu. Marchew ma umiarkowane wymagania wodne i najlepiej rośnie, gdy zawartość wody w glebie wynosi 65–70% polowej pojemności wodnej. Największe zapotrzebowanie na wodę przypada u niej na okres intensywnego przyrostu masy korzeni, czyli dopiero na ok. 2 miesiące przed zbiorem.
W materiale wideo prezentowany jest siew marchwi. Na zbiór w środku lata producent wybrał odmianę Speedo F1 o 90-100-dniowym okresie wegetacji. Jak prezentujemy w materiale wideo wysiew nasion w tym przypadku odbywa się na stanowisku, gdzie występuje gleba piaskowa, lekka. Nasiona wysiewane są siewnikiem pneumatycznym w zagęszczeniu ok. 1 mln szt/ha.