AktualnościWczesnowiosenny siew marchwi na glebach piaszczystych

Wczesnowiosenny siew marchwi na glebach piaszczystych [VIDEO]

Najczęściej stosowany jest siew wczesnowiosenny, który wykonuje się tak wcześnie, jak tylko pozwalają na to warunki pogodowe, czasami nawet już z końcem lutego, ale zwykle po połowie marca do początku kwietnia. Marchew na najwcześniejsze zbiory uprawiana jest w rejonach o szybko nagrzewających się glebach, np. w rejonie centralnej Polski.

Minimalna temperatura kiełkowania nasion marchwi wynosi 4°C, ale optymalna jest znacznie wyższa i mieści się w zakresie 2025°C. Za odpowiedni czas na siew marchwi na zbiór letni i jesienny uznać należy kwiecień i maj, choć siew może być kontynuowany także w czerwcu.

Zimna wiosna powoduje, że wschody marchwi trwają długo i pojawiają się dopiero po upływie 45 tygodni, natomiast przy siewie nasion w glebę wilgotną i ogrzaną mogą się pojawić nawet już po 810 dniach od siewu. Marchew ma umiarkowane wymagania wodne i najlepiej rośnie, gdy zawartość wody w glebie wynosi 6570% polowej pojemności wodnej. Największe zapotrzebowanie na wodę przypada u niej na okres intensywnego przyrostu masy korzeni, czyli dopiero na ok. 2 miesiące przed zbiorem.

W materiale wideo prezentowany jest siew marchwi. Na zbiór w środku lata producent wybrał odmianę Speedo F1 o 90-100-dniowym okresie wegetacji. Jak prezentujemy w materiale wideo wysiew nasion w tym przypadku odbywa się na stanowisku, gdzie występuje gleba piaskowa, lekka. Nasiona wysiewane są siewnikiem pneumatycznym w zagęszczeniu ok. 1 mln szt/ha.

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]