AktualnościRóżyczkowanie kalafiora

Różyczkowanie kalafiora

30 września w gospodarstwie Marty i Grzegorza Stanek w Chrzanowie (k. Pacanowa) odbyła się prezentacja kalafiora i brokułu przeznaczonych do przemysłu, której organizatorem były firmy Seminis, Yara Poland oraz Blue Ice.

W gospodarstwie państwa Stanków uprawa kalafiora i brokułu zajmuje około 26 ha. By usprawnić proces różyczkowania kalafiora wykorzystują maszynę, która umożliwia przygotować 7, 8 ton różyczki w czasie 6 godzin pracy. Do tego celu zaangażowanych jest 10 osób. Pomimo trudnego sezonu związanego z brakiem opadów i wysokiej temperatury powietrza, producenci nie narzekają na jakość róż, i jak twierdzą jest to wynikiem dobrze dobranej odmiany. Wśród mieszańców kalafiora w tym gospodarstwie dominuje Giewont F1.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner

Jak twierdzi Kamil Tałaj, reprezentujący firmę Blue Ice Sp. z o.o. Producent mrożonek, w bieżącym sezonie jakość róży bywała różna, ale w chwili obecnej producenci dostarczają na chłodnię bardzo ładną różyczkę. Notuje się jednak 50% spadek plonu gotowej róży (15 ton/ha) w porównaniu do ubiegłego roku (25-30 ton/ha). Za pierwszą klasę różyczki producent mrożonek płaci 1,3 zł/kg (kalafior) i 1,9 zł/kg (brokuł).

Więcej na ten temat dowiecie się Państwo na łamach miesięcznika “Warzywa“. Zapraszamy do prenumeraty www.plantpress.pl

Tekst i film: A. Wilczyńska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
supraza azot fosfor potas z powietrza obrol bakterie azotowe

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl