Spożycie ziemniaków w Polsce nadal spada

ziemniaki
fot. A. Czerwińska-Nowak

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w corocznej analizie rynku ziemniaków ocenia, że w sezonie 2018/19 kontynuowany był spadkowy trend spożycia ziemniaków, które zmalało o 3,2% do 92 kg w przeliczeniu na mieszkańca.

Nastąpił ok. 5% spadek konsumpcji ziemniaków nieprzetworzonych, który tylko częściowo został zrekompensowany większym spożyciem przetworów ziemniaczanych. Przewiduje się, że w sezonie 2019/20 całkowita konsumpcja ziemniaków obniży się o ok. 4 kg (o ponad 4%) do 88 kg/mieszkańca, ale nadal będzie o ok. 50% większa niż w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej.

W sezonie 2019/20 przewiduje się niewielki spadek eksportu przetworów
ziemniaczanych i ziemniaków oraz produktów skrobiowych. O kilka procent
może zwiększyć się przywóz przetworów spożywczych z ziemniaków. Import produktów skrobiowych będzie zbliżony do poprzedniego sezonu. Natomiast nawet 2-krotnie większy niż w ostatnich dwóch sezonach może być przywóz ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji, ale również i do przetwórstwa spożywczego na frytki i chipsy, a ich wolumen może przekroczyć 300 tys. ton. Ceny w handlu zagranicznym ziemniakami i ich przetworami przypuszczalnie będą wyższe niż w sezonie 2018/19.

źródło: IERiGŻ

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności