yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZbiór wczesnego kalafiora w pełni

Zbiór wczesnego kalafiora w pełni

W ubiegłym tygodniu (22 maja br.) odwiedziłam kilka gospodarstw warzywniczych na terenie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Zbiory kapusty głowiastej białej spod folii dobiegają końca, a rozpoczynają się te spod płaskich osłon. W przypadku uprawy kalafiora z marcowych nasadzeń zbiór jest właśnie realizowany. W bieżącym sezonie pogoda nie rozpieszcza producentów warzyw. Zimne noce i pochmurne dni spowalniają wegetację roślin.

Sezon dla większości producentów warzyw kapustnych z podkrakowskiego regionu warzywniczego zwykle rozpoczyna się na początku stycznia, wówczas realizowane są zasiewy wczesnych warzyw. Nasadzenia roślin do tuneli rozpoczynają się bardzo wcześnie, w niektórych gospodarstwach nawet w połowie lutego. Rośliny uprawne narażone są na niskie temperatury w okresie wczesnej wiosny. W tym przypadku wybór odmiany jest bardzo istotny. Najlepsze odmiany muszą zatem posiadać silny system korzeniowy, być odporne na jarowizację i skoki temperatur. Ważna jest również ich wczesność.

Jeden z producentów kalafiora na najwcześniejsze zbiory w maju wybrał odmianę Momentum, o 56-58 okresie wegetacji. Rośliny tworzą wyrównane i duże róże. W bieżącym sezonie dostępność tego asortymentu na giełdzie Rybitwy jest niewielka, co przekłada się na relację cenową – obecnie w dużym hurcie ich ceny oscylują na poziomie 3,50-4,50 zł/szt.

Warto też podkreślić, że tegoroczna aura sprawiała, że na rynku jest sporo kalafiorów o mniejszych różach.

AW

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl