yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
NawożenieNawozy potęgujące plon pomidorów

Nawozy potęgujące plon pomidorów

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Plony pomidorów w ostatnich latach w specjalistycznych gospodarstwach przekraczają 100 t/ha, ale by je uzyskać trzeba odpowiednio zadbać o uprawę. Firma Tradecorp opracowała program stymulujący wzrost i rozwój pomidorów polowych, który sprawdził się w stresowych warunkach uprawy. W ubiegłym suchym roku pomidory traktowane produktami z oferty firmy Tradecorp znacznie dłużej były w pełni wegetacji w porównaniu z roślinami nietraktowanymi tymi środkami. Pozwoliło to na zebranie rekordowo wysokich plonów.

Wsparcie tuż po posadzeniu

Jednym z najbardziej stresowych etapów dla roślin jest ich wysadzenie na miejsce stałe. W programie firmy Tradecorp na 2 dni po wysadzeniu roślin zalecany jest oprysk dolistny produktami Intake (3 l/ha) oraz Humistar (3 l/ha), rozpuszczone w 400 l wody. Środki te wspomagają przyjęcie się roślin po posadzeniu, zwłaszcza gdy występują przymrozki. Intake jest źródłem podstawowych składników pokarmowych – NPK oraz mikroskładników, a Humistar – kwasów humusowych, które stymulują rozwój systemu korzeniowego. Bardzo dobre efekty działania tych produktów były widoczne w ubiegłorocznym suchym sezonie, gdy rośliny były sadzone w suchą glebę i po ich posadzeniu panowała susza. W tym roku firma Tradecorp przygotowała gotową mieszankę tych dwóch produktów oferowaną pod nazwą Turboroot. Zalecana dawka tego preparatu to od 3 do 5 l/ha w oprysku dolistnym. W swoim składzie ma on kwasy humusowe, aminokwasy, NPK + mikroskładniki. Turbo Root to ułatwienie dla plantatorów. Ma on odczyn obojętny i można go mieszać z większością środków ochrony roślin czy nawozów.

Fot. 1. Na polu kwatera, na której zastosowano program firmy Tradecorp wyróżniała się intensywnie rozwiniętymi roślinami z dużą ilością gron – z prawej strony – z lewej pole nawożone standardowo

Do 10 dni po posadzeniu rozsady, po przyjęciu się roślin firma poleca Nutricomplex FF (3 kg/ha) – jako źródło fosforu z dodatkiem 1 l Delfan Plus – nawóz aminokwasowy, zawierający 25% wolnych aminokwasów typu L-alfa. Po zastosowaniu Delfanu Plus rośliny lepiej znoszą stresowe warunki uprawy. Obserwuje się intensywniejszy rozwój części wegetatywnej roślin, które tworzą większe blaszki liściowe. Przekłada się to na większą wydajność i efektywność fotosyntezy. Zabiegi tym środkiem firma zaleca kontynuować do kwitnienia. Zaobserwowano, że zawarta w Delfanie Plus prolina wpływa pozytywnie na żywotność pyłku, co poprawia kiełkowanie pyłku nawet w suchym okresie.

Ważne w czasie kwitnienia

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na początku kwitnienia pomidorów firma poleca Phylgreen Mira, zawierający ekstrakt z alg Ascophyllum nodosum wzbogacony w B, Mo, Mg oraz N. Zabieg ten wpływa na poprawę kwitnienia i zawiązywania owoców. Produkt zaleca się stosować przynajmniej trzykrotnie w dawce 2 l/ha rozpoczynając od momentu kwitnienia. Zabiegi te zapobiegają zrzucaniu zawiązków owoców nawet w czasie suszy. Po zabiegach Phylgreen Mira zawiązki szybko przyrastają. Ekstrakcja alg w tym produkcie przeprowadzona jest specjalną delikatną metodą dzięki czemu wszystkie składniki z alg przechodzą do ekstraktu. Plantatorzy, którzy stosowali ten produkt obserwowali jego pozytywny wpływ na rośliny, zwłaszcza gdy po posadzeniu wystąpiły przymrozki lub duże wahania temperatury, a także susza. Zawarty w Phylgreen Mira cukier – manitol odpowiada za gospodarkę wodną w roślinie i chroni ją przed stresem osmotycznym. Produkt ten indukuje w roślinach wytrzymałość na warunki stresowe. Efekty tych zabiegów były dobrze widoczne np. na polu w Pawłowie w Wielkopolsce, gdzie panowała susza. Uprawa była nawadniana, ale mimo to rośliny były narażone na działanie upałów. Mimo to na polu, na którym stosowano produkty z firmy Tradecorp nie obserwowano zrzucania zawiązków i rośliny lepiej gospodarowały wodą.

Fot. 2. Andrzej Zbroja reprezentujący firmę Tradecorp prezentuje obficie plonujące rośliny pomidora

Dorastanie owoców

Drugim produktem, który pomógł roślinom przetrwać te ekstremalnie trudne warunki uprawy był Phylgreen – 0,5 l/ha, podany z nawozem Nutricomplex 7-12-40 (3 kg/ha) oraz z Delfanem Plus (1 l/ha). Produkty te zdecydowano się zastosować po pojawieniu się drugiego grona owoców, ze względu na panującą suszę. Phylgreen zawiera aż 16% ekstraktu z alg, a jego działanie polega na indukcji odporności roślin na warunki stresowe, poprzez ułatwianie gospodarki wodnej. Obserwacje plantacji wskazują, że połączenie tego produktu z Delfanem Plus chroniły rośliny przed powstawaniem oparzeń słonecznych na owocach. Rośliny kontynuowały wzrost, były pełne wigoru, kwitły i zawiązywały kolejne owoce.

Ważnym produktem, zalecanym od momentu zawiązywania owoców jest Calitech – saletra wapniowa mocno wzbogacona w mikroskładniki. Ma ona specjalną formulację żelową. Do każdego zabiegu nawozem Calitech firma Tradecorp zaleca dodatek Delfanu Plus (1 l/ha), powoduje on lepsze dotarcie wapnia do owoców. Produkt ten skutecznie zabezpiecza przed suchą zgnilizną wierzchołkową.

W programie dokarmiania pomidorów warto od momentu kwitnienia zastosować nawóz mikroelementowy – Tradecorp AZ II. Jest to zestaw mikroskładników niezbędnych dla prawidłowego wzrostu pomidora. Zawiera m.in.: Fe, Zn, Mn, B. Firma zaleca ten produkt do stosowania zapobiegawczego, ponieważ jeśli na roślinach wystąpią objawy niedoboru np. żelaza czy manganu, to już mocno ograniczają plonowanie. Warto pamiętać, że mangan i cynk wzmacniają zawiązywanie owoców.

młody pomidor po posadzeniu
Fot. 3. Program nawozowy firmy Tardecorp pozwala na wsparcie roślin od momentu wysadzenia w pole

Należy podkreślić, że program ten jest dedykowany dla producentów, którzy zbierają owoce ręcznie – wielokrotnie. Pozwala on na uzyskanie rekordowo wysokich plonów. Jeśli jednak planuje się zbiór kombajnowy – jednokrotny – firma Tradecorp proponuje inne rozwiązania, pozwalające na wyrównane dojrzewanie owoców.

Trzeba pamiętać, że stosowanie nawozów biostymulujących musi być dostosowane do fazy wzrostu i rozwoju roślin oraz przebiegu pogody. Nie można na początku sezonu podać gotowy schemat. Każdego roku stosowanie produktów zawierających algi czy aminokwasy jest nieco inne, ale doświadczenia dowodzą, że kluczem do obfitego plonu jest stosowanie produktu Phylgreen Mira.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl