reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Strona głównaAktualnościUkraina w cieniu niedoborów energii – prognozowany wzrost cen warzyw szklarniowych zimą...

Ukraina w cieniu niedoborów energii – prognozowany wzrost cen warzyw szklarniowych zimą 2025/2026

Oczekuje się, że ukraiński rynek warzyw szklarniowych będzie musiał stawić czoła kolejnej trudnej zimie z powodu niestabilnych dostaw energii elektrycznej i rosnących kosztów energii. Według Ołeksandra Chorewa, analityka rynku rolnego, krajowa produkcja pomidorów, ogórków i warzyw liściowych może spaść do minimalnego poziomu. Jednocześnie import, głównie z Turcji, nadal będzie dominował na półkach supermarketów.

Chorew szacuje, że od listopada do marca lokalnie uprawiane warzywa szklarniowe będą stanowić nie więcej niż 10% całkowitej podaży rynkowej. „Ogrzewanie szklarni staje się zbyt drogie. Nie chodzi tylko o energię elektryczną; wszystkie rodzaje źródeł energii drożeją z roku na rok. Wraz z dewaluacją hrywny produkcja szklarniowa staje się praktycznie nieopłacalna” – wyjaśnia.
Turcja pozostaje głównym dostawcą w sezonie zimowym, korzystając z korzystnych warunków klimatycznych i niższych kosztów energii. „Ich koszty energii są znikome, ponieważ naturalne warunki klimatyczne sprzyjają produkcji” – mówi analityk. „Tureccy producenci zaopatrują w tym okresie dużą część Europy kontynentalnej, w tym Ukrainę”.

Ukraińskie warzywa są nadal dostępne w niektórych supermarketach, ale ich ceny są znacznie wyższe od importowanych odpowiedników.

reklama

W szczytowym okresie popytu w okolicach Nowego Roku ceny hurtowe warzyw szklarniowych sięgały wcześniej 150–160 UAH/kg (3,0–3,25 EUR), a ceny produktów lokalnych przekraczały 200 UAH/kg (4,0 EUR). Jednak wolumeny w takich cenach są niewielkie, ponieważ wielu konsumentów ogranicza wydatki w związku z trwającą wojną i inflacją.

„Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny, ludność, która w trakcie wojny traci siłę nabywczą, po prostu nie może sobie pozwolić na produkty, które nie wchodzą w skład podstawowego koszyka żywnościowego” – wyjaśnia Chorew.

„Ceny będą rosły tylko do momentu załamania się popytu” – dodaje analityk. „Ostatecznie, tańszy import wyznaczy górny pułap. Niezależnie od lojalności konsumentów wobec produktów krajowych, większość ludzi wybierze to, co jest przystępne cenowo”.

W rezultacie rynek zimowych warzyw na Ukrainie będzie w dużej mierze zależał od importu, podczas gdy wysokie ceny energii w dalszym ciągu będą ograniczać lokalną produkcję szklarniową i inwestycje.

Źródło: komersant.ua

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]