W małopolskim zagłębiu warzywniczym producenci rozpoczynają intensywną pracę związaną z produkcją rozsady na wczesnowiosenne nasadzenia w tunelach foliowych.
Wielu ogrodników rozpoczęło już siew nasion sałaty masłowej do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym.
Choć dla wielu producentów sezon 2020 jeszcze się nie zakończył, warzywa zebrane jesienią są przechowywane w magazynach do wiosny lub na bieżąco „przerabiane” i, sprzedawane do hurtowni, to już wielu z nich myśli o nowym sezonie produkcyjnym. Z początkiem roku, producenci uruchamiają mnożarki i rozpoczynają siew nasion warzyw.
Adam Ropa, wraz z rodziną, specjalizuje się w uprawie warzyw korzeniowych, ale na przedwiośniu sezon nowalijkowy rozpoczyna uprawą sałaty w niskich tunelach foliowych (60 tys. szt. roślin).
Gleby w gospodarstwie są zaliczane do II–IV klasy bonitacyjnej. Nawożenie gleby pod uprawę sałaty producenci wykonują wiosną na podstawie wyników analizy chemicznej.
Przygotowanie rozsady
Rozsadę warzyw ogrodnicy przygotowują sami w przydomowej, ogrzewanej mnożarce. 2 stycznia nasiona sałaty odmiany Graffiti wysiewane były bezpośrednio do wielodoniczek Vefi (wielodoniczka zawiera 96 otworów), uprzednio wypełnionych substratem torfowym estońskiej firmy Floragard.
Zdaniem producenta z Igołomi, optymalna temperatura kiełkowania i wschodów, w jego warunkach, wynosi 22 stopnie Celcjusza, z kolei po wschodach utrzymuje on temperaturę ok. 15 stopni Celcjusza. Bezpośrednio po siewie nasion zastosowano Trianum-P, biologiczny produkt grzybobójczy, zawierający zarodniki pożytecznego antagonistycznego grzyba Trichoderma harzianum T-22.
Siew nasion sałaty odbywa się ręcznie do wielodoniczek Vefi zawierających 96 otworów.






Nasiona z torebki firmowej Vilmorin producent uprzednio wysypuje na szybę pomalowaną w odmiennej, kontrastowej barwie w porównaniu do nasion sałaty. Następnie nasiona są ręcznie zamieszczane do “multiplatów” i przysypywane torfem. Jak informuje ogrodnik „nasiona sałaty wzeszły po kilku dniach w pełnej obsadzie, tymczasem termin sadzenia roślin do nieogrzewanych tuneli foliowych, w zależności od warunków atmosferycznych, przewidujemy od 10 do 15 lutego.
Fot. A. Ropa