yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCzas na siew nasion sałaty masłowej!

Czas na siew nasion sałaty masłowej!

W małopolskim zagłębiu warzywniczym producenci rozpoczynają intensywną pracę związaną z produkcją rozsady na wczesnowiosenne nasadzenia w tunelach foliowych.

Wielu ogrodników rozpoczęło już siew nasion sałaty masłowej do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym.

Choć dla wielu producentów sezon 2020 jeszcze się nie zakończył, warzywa zebrane jesienią są przechowywane w magazynach do wiosny lub na bieżąco „przerabiane” i, sprzedawane do hurtowni, to już wielu z nich myśli o nowym sezonie produkcyjnym. Z początkiem roku, producenci uruchamiają mnożarki i rozpoczynają siew nasion warzyw.

Adam Ropa, wraz z rodziną, specjalizuje się w uprawie warzyw korzeniowych, ale na przedwiośniu sezon nowalijkowy rozpoczyna uprawą sałaty w niskich tunelach foliowych (60 tys. szt. roślin).

Gleby w gospodarstwie są zaliczane do II–IV klasy bonitacyjnej. Nawożenie gleby pod uprawę sałaty producenci wykonują wiosną na podstawie wyników analizy chemicznej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Przygotowanie rozsady

Rozsadę warzyw ogrodnicy przygotowują sami w przydomowej, ogrzewanej mnożarce. 2 stycznia nasiona sałaty odmiany Graffiti wysiewane były bezpośrednio do wielodoniczek Vefi (wielodoniczka zawiera 96 otworów), uprzednio wypełnionych substratem torfowym estońskiej firmy Floragard.

Zdaniem producenta z Igołomi, optymalna temperatura kiełkowania i wschodów, w jego warunkach, wynosi 22 stopnie Celcjusza, z kolei po wschodach utrzymuje on temperaturę ok. 15 stopni Celcjusza. Bezpośrednio po siewie nasion zastosowano Trianum-P, biologiczny produkt grzybobójczy, zawierający zarodniki pożytecznego antagonistycznego grzyba Trichoderma harzianum T-22.

Siew nasion sałaty odbywa się ręcznie do wielodoniczek Vefi zawierających 96 otworów.

Sałata masłowa, siew nasion
Wyrównane wschody nasion sałaty masłowej
Sałata masłowa odmiana Graffiti, Vilmorin - początek sezonu - produkcja rozsady
2 stycznia wykonano siew nasion sałaty masłowej odmiany Graffiti
Wyrównane wschody nasion sałaty masłowej
Nasiona sałaty masłowej w gospodarstwie Adama Ropy wzeszły po kilku dniach od terminu siewu

Nasiona z torebki firmowej Vilmorin producent uprzednio wysypuje na szybę pomalowaną w odmiennej, kontrastowej barwie w porównaniu do nasion sałaty. Następnie nasiona są ręcznie zamieszczane do “multiplatów” i przysypywane torfem. Jak informuje ogrodnik „nasiona sałaty wzeszły po kilku dniach w pełnej obsadzie, tymczasem termin sadzenia roślin do nieogrzewanych tuneli foliowych, w zależności od warunków atmosferycznych, przewidujemy od 10 do 15 lutego.

Fot. A. Ropa

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl