PolecaneWczesne kapustne w miejscowości Górka Jaklińska

Wczesne kapustne w miejscowości Górka Jaklińska

W regionach powiatów krakowskiego i proszowickiego producenci od wielu lat liderują w uprawie wczesnych warzyw kapustnych. Plantatorzy prowadzą rodzinne gospodarstwa, wspólnymi siłami i z dużym zaangażowaniem opiekują się swoimi warzywami.

W gospodarstwie państwa Kupiec w miejscowości Górka Jaklińska (gm. Koniusza) dominuje uprawa warzyw kapustnych. Sezon produkcyjny rozpoczyna się w ostatnich dniach grudnia, wówczas wykonywany jest siew nasion warzyw bezpośrednio do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym. Do produkcji rozsady producenci wybierają sprawdzone w ich gospodarstwie podłoże firmy Klasmann-Deilmann. Po zasianiu nasiona są przykrywane mieszaniną torfu z włóknem kokosowym i perlitem. Do najwcześniejszych nasadzeń w lutym używane są wielodoniczki zawierające 54, 77 otworów. Tace rozsadowe o większych pojedynczych komórkach, umożliwiają przetrzymanie rozsady w przypadku, gdyby kapryśna aura uniemożliwiła sadzenie roślin w planowanym przez ogrodników terminie. Z kolei im mniejsza komórka w wielodoniczce, tym częściej należy dokarmiać rozsadę.

System korzeniowy rozsady kapusty. Odmiana Jetma (fot. 21.01.2021 r.)
Starannie przygotowywana rozsada kapusty i kalafiora w gospodarstwie państwa Kupiec (fot. 21.01.2021 r).

Na najwcześniejsze nasadzenia kapusty pod osłonami producenci wybrali sprawdzoną odmianę Jetma, o bardzo wyrównanych główkach, z kolei z odmian kalafiora: Speedstar oraz Momentum.

Siew nasion do tac rozsadowych wykonano w dniach 28, 31 grudnia.

Rozsada produkowana jest w dwóch mnożarkach o szerokości 8,2 m i długości 25,5 m. Ich konstrukcja jest przykryta podwójną, pompowaną folią tunelowa. Ciepło rozprowadzane jest nagrzewnicami.

Łącznie pod osłonami (w tunelach i pod płaskimi przykryciami) w rodzinnym gospodarstwie państwa Kupiec uprawianych będzie 160 tys. roślin. Ponieważ dwie mnożarki nie pomieszczą wszystkich roślin, dlatego część rozsady dostarczy Grupa Mularski.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Trzej bracia: Marcin, Paweł i Mirosław Kupiec oraz Tomasz Nożykowski (Rijk Zwaan) i pan Stanisław Kupiec.

W gospodarstwie rodziny Kupiec wykorzystywanych jest blisko 80 sztuk tuneli foliowych, które częściowe są zakładane jesienią. W przypadku niekorzystnej aury, najwcześniejsze nasadzenia mogą być dodatkowo osłonięte płaskimi przykryciami np. włókniną. W zależności od warunków atmosferycznych rośliny będą sadzone 15-20 lutego.

Warzywa będą uprawiane w nieogrzewanych tunelach foliowych tzw. igołomskich.

Na kilka dni przed planowanym terminem sadzenia producenci zwykle hartują rośliny, stopniowo obniżając temperaturę do 10-12°C i ograniczają podlewanie zwracając uwagę, by nie doszło do przesuszenia podłoża.

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl