AktualnościLarwa Złotooka upolowała mszycę na kolbie kukurydzy

Larwa Złotooka upolowała mszycę na kolbie kukurydzy [VIDEO]

Złotooki to drapieżne, pożyteczne owady zwalczające szkodniki w uprawie warzyw. Ich ofiarami są m.in. mszyce, przędziorki, mączliki, wciornastkami, młode gąsienice. Zaraz obok biedronek oraz bzygowatych, to jedne z najefektywniejszych wrogów naturalnych mszyc.

Złotooki są cennym sojusznikiem w uprawach warzywniczych i odgrywa dużą rolę w biologicznym zwalczaniu szkodników, warto o tym pamiętać i ograniczać stosowanie niektórych nieselektywnych środków ochrony roślin. Owady te najczęściej przebywają wśród kolonii mszyc, stanowiących ich główny pokarm. Trzy pary odnóży zapewniają szybkie poruszanie się. Są niezwykle żarłoczne, w ciągu dwóch tygodni pojedynczy osobnik może zjeść 450 mszyc.

Larwy są wrzecionowate, ze spiczasto zakończonym odwłokiem. Mają małą głową zakończoną obcęgowatymi szczękami. Szczęki te mają duże zdolności chwytne i dużą siłę. Z tego powodu larwa jest w stanie upolować ofiarę większą od siebie.

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie