• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZgrany zespół w gospodarstwie warzywniczym

Zgrany zespół w gospodarstwie warzywniczym [VIDEO]

Rolnik czy przedsiębiorca? W branży rolnej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat nastąpił ogromny rozwój technologiczny, który jest widoczny gołym okiem. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało rolnikom możliwość zakupu nowego sprzętu dzięki dopłatom, a producenci maszyn z roku na rok prześcigają się w ich udoskonaleniu. Systemy wspomagające pracę w nowoczesnych ciągnikach podnoszą komfort obsługi i jednocześnie pozwalają wykorzystać maksymalnie osiągi maszyny.

Rozwój gospodarstw rolniczych jest związany z nowoczesnymi maszynami. Ich obsługa wymaga sporo wiedzy i umiejętności. “Dzisiaj ogrodnik musi znać się nie tylko na uprawie warzyw. Obsługa nowoczesnych maszyny wymaga od nas umiejętności i sporego doświadczenia. Dzisiaj rolnik, to osoba, która musi być przedsiębiorcza i znać się na wielu zagadnieniach. Wykonywanie zabiegów ochrony, odpowiedniego nawożenia wymaga nie tylko doświadczenia, ale również sporej wiedzy i precyzji. Świat się nie zatrzymuje, świat cały czas się rozwija. My również musi być otwarci na nowe technologie. Dzisiaj rolnik musi wszystko zaplanować, musi być dobrym przedsiębiorcą, logistykiem i umieć zarządzać pracą w gospodarstwie.” – mówi Mirosław Kupiec, małopolski producent warzyw.

W gospodarstwie rodzinnym państwa Kupców w Górce Jaklińskiej (gm. Koniusza, Małopolska) nowe technologie, to nowe maszyny rolnicze. Odpowiedni sprzęt, bez którego nie istnieje ich rozwój. W dniu, kiedy odwiedziłam ich gospodarstwo, na jednym z pól pod Krakowem, aż miło było popatrzeć na zgrany zespół młodych ludzi. W tym gospodarstwie warzywa uprawiane są na powierzchni 30 ha, a rodzinne gospodarstwo państwa Kupców zajmuje ok. 40 ha. Ogrodnicy specjalizują się głównie w uprawie warzyw kapustnych, dodatkiem jest uprawa papryki i oberżyny.

Zaplecze produkcyjne stanowią japońskie ciągniki KUBOTA modele: M4062, M6060 z ładowaczem czołowym (te generują moc 66 KM) oraz M135GX z miękką osią – ten wykorzystywany jest do “ciężkich zadań polowych” – moc silnika to 140 KM. M135GX z silnikiem 16-zaworowym robi wrażenie. Ponadto czterocylindrowa jednostka napędowa o pojemności 6,1 l z turbosprężarką i chłodnicą powietrza do niej dochodzącego oraz listwą wysokiego ciśnienia wtrysku – Common Rail. Jak na cztery cylindry pojemność ponad 6 l robi spore wrażenie na polu warzywniczym. Przekładnia Intelli-Shift oferuje aż 24 biegi do przodu i 24 do tyłu przełączane pod obciążeniem.

Mniejsze modele Kubota, te o mocy blisko 70 KM, wykorzystywane są głównie do lżejszych prac, takich jak sadzenie rozsady kapusty. Maszyny rolnicze są zaopatrywane w podkrakowskim punkcie sprzedaży Pilar-Tech, dilera ciągników KUBOTA. Te pomarańczowe ciągniki są niesamowicie zwrotne, wygodne. Na tle pozostałych ciągników z grupy maszyn o mocy 66KM modele M6060 wyróżniają się pompą hydrauliczną o przepływie 61,5 l/min.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Kubota M4062

W gospodarstwie państwa Kupców za chwilkę dołączy czwarty model Kubota M7133 w wersji Premium – wkrótce więcej szczegółów na łamach naszego portalu.

Teraz zapraszamy państwa do obejrzenia materiału filmowego, gdzie pracują wszystkie trzy modele na polu warzywniczym:

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl