yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościZgrany zespół w gospodarstwie warzywniczym

Zgrany zespół w gospodarstwie warzywniczym [VIDEO]

Rolnik czy przedsiębiorca? W branży rolnej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat nastąpił ogromny rozwój technologiczny, który jest widoczny gołym okiem. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało rolnikom możliwość zakupu nowego sprzętu dzięki dopłatom, a producenci maszyn z roku na rok prześcigają się w ich udoskonaleniu. Systemy wspomagające pracę w nowoczesnych ciągnikach podnoszą komfort obsługi i jednocześnie pozwalają wykorzystać maksymalnie osiągi maszyny.

Rozwój gospodarstw rolniczych jest związany z nowoczesnymi maszynami. Ich obsługa wymaga sporo wiedzy i umiejętności. “Dzisiaj ogrodnik musi znać się nie tylko na uprawie warzyw. Obsługa nowoczesnych maszyny wymaga od nas umiejętności i sporego doświadczenia. Dzisiaj rolnik, to osoba, która musi być przedsiębiorcza i znać się na wielu zagadnieniach. Wykonywanie zabiegów ochrony, odpowiedniego nawożenia wymaga nie tylko doświadczenia, ale również sporej wiedzy i precyzji. Świat się nie zatrzymuje, świat cały czas się rozwija. My również musi być otwarci na nowe technologie. Dzisiaj rolnik musi wszystko zaplanować, musi być dobrym przedsiębiorcą, logistykiem i umieć zarządzać pracą w gospodarstwie.” – mówi Mirosław Kupiec, małopolski producent warzyw.

W gospodarstwie rodzinnym państwa Kupców w Górce Jaklińskiej (gm. Koniusza, Małopolska) nowe technologie, to nowe maszyny rolnicze. Odpowiedni sprzęt, bez którego nie istnieje ich rozwój. W dniu, kiedy odwiedziłam ich gospodarstwo, na jednym z pól pod Krakowem, aż miło było popatrzeć na zgrany zespół młodych ludzi. W tym gospodarstwie warzywa uprawiane są na powierzchni 30 ha, a rodzinne gospodarstwo państwa Kupców zajmuje ok. 40 ha. Ogrodnicy specjalizują się głównie w uprawie warzyw kapustnych, dodatkiem jest uprawa papryki i oberżyny.

Zaplecze produkcyjne stanowią japońskie ciągniki KUBOTA modele: M4062, M6060 z ładowaczem czołowym (te generują moc 66 KM) oraz M135GX z miękką osią – ten wykorzystywany jest do “ciężkich zadań polowych” – moc silnika to 140 KM. M135GX z silnikiem 16-zaworowym robi wrażenie. Ponadto czterocylindrowa jednostka napędowa o pojemności 6,1 l z turbosprężarką i chłodnicą powietrza do niej dochodzącego oraz listwą wysokiego ciśnienia wtrysku – Common Rail. Jak na cztery cylindry pojemność ponad 6 l robi spore wrażenie na polu warzywniczym. Przekładnia Intelli-Shift oferuje aż 24 biegi do przodu i 24 do tyłu przełączane pod obciążeniem.

Mniejsze modele Kubota, te o mocy blisko 70 KM, wykorzystywane są głównie do lżejszych prac, takich jak sadzenie rozsady kapusty. Maszyny rolnicze są zaopatrywane w podkrakowskim punkcie sprzedaży Pilar-Tech, dilera ciągników KUBOTA. Te pomarańczowe ciągniki są niesamowicie zwrotne, wygodne. Na tle pozostałych ciągników z grupy maszyn o mocy 66KM modele M6060 wyróżniają się pompą hydrauliczną o przepływie 61,5 l/min.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Kubota M4062

W gospodarstwie państwa Kupców za chwilkę dołączy czwarty model Kubota M7133 w wersji Premium – wkrótce więcej szczegółów na łamach naszego portalu.

Teraz zapraszamy państwa do obejrzenia materiału filmowego, gdzie pracują wszystkie trzy modele na polu warzywniczym:

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl