• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKapuściane braki na rynku hurtowym w Broniszach

Kapuściane braki na rynku hurtowym w Broniszach [13.07.2022]

W ostatnich dniach podaż zarówno młodej kapusty białej jak kapusty pekińskiej znacząco spadła. Taki stan rzeczy wynika najprawdopodobniej z przerwy pomiędzy uprawami. Niższa dostępność wspomnianych warzyw momentalnie wpłynęła na ich ceny, które znacząco się zwiększyły. Jak kształtuje się aktualna sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach?

Zacznijmy od młodej kapusty białej. Ostatnie dni w handlu na Broniszach uwidoczniły niemałą dziurę podażową. Dostawy warzywa są nieliczne, co momentalnie wpłynęło na ceny, które wydają się być znacznie bardziej satysfakcjonujące. Producenci, którzy wciąż posiadają produkt w swojej ofercie mogą spodziewać się stawek na poziomie 4,50-5,50 zł za główkę. Popyt, podobniej jak w przypadku pozostałych warzyw jest znacząco niższy na wzgląd okresu wakacyjnego. W momencie, w którym kapusta będzie gotowa do zbioru i podaż zwiększy się do poziomu obserwowanego wcześniej, stawki najprawdopodobniej spadną i będą oscylowały w granicach 2,50-3,00 zł za sztukę.

Braki podażowe są również widoczne w przypadku kapusty pekińskiej. Towar co prawda nie zniknął z rynku całkowicie i producenci wciąż mają go w swojej ofercie, jednak nie są to już tak duże ilości. Stawki, podobnie jak w przypadku kapusty białej, nieco się zwiększyły. Handel kieruje się bardziej w stronę sprzedaży detalicznej. Rolnicy mogą liczyć na ceny w przedziale 3,00-4,00 zł za kilogram. Wracając jednak do podaży, braki są najbardziej widoczne, jeśli chodzi o handel hurtowy. Z rynku zniknęły oferty kapusty pekińskiej sprzedawanej na palety. W najbliższym czasie również powinno ulec to zmianie. Podaż ponownie będzie się zwiększać a to pociągnie za sobą niestety coraz niższe ceny.

Z informacji przekazywanych przez producentów i obserwacji rynku taki stan rzeczy najprawdopodobniej wynika z przerwy pomiędzy uprawami. Nowe nasadzenia warzyw nie zdążyły dostatecznie wyrosnąć, by trafić na rynek. Niewątpliwie dla niektórych to szansa, by uzyskać nieco wyższe wynagrodzenie i zrekompensować sobie bardzo wysokie koszty produkcji. Niestety, nie skorzystają na tym wszyscy, gdyż w momencie uzupełnienia luki podażowej cena najprawdopodobniej drastycznie poleci w dół. Niemały wpływ na taki stan rzeczy miały również warunki pogodowe na przestrzeni ostatnich dni. Temperatura była nieco niższa, dni zdecydowanie bardziej ponure i okres dojrzewania został spowolniony.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl