Rekordowe ceny cebuli

Cebula jest gatunkiem globalnym uprawianym na całym świecie. Roczne spożycie cebuli na jednego mieszkańca w Polsce wynosi 8 kg, tymczasem Europejczyk zjada 12-13 kg/rok. Sezon cebulowy 2022/2023 na długo zapamiętamy w naszych głowach, a to za sprawą rekordowo wysokich cen. 

Dziś opłacalność produkcji warzyw stoi pod znakiem zapytania, a to za sprawą gwałtownie rosnących kosztów. Niemniej są gatunki, których ceny są najwyższe od paru ostatnich lat. Tutaj jest mowa o tytułowej cebuli.

Dobry biznes cebulowy – dziś cieszą się Ci, którzy mają pełne magazyny tego warzywa. Cena jakiej nie pamiętamy od lat, a może to najwyższe ceny w historii? Niemniej taka sytuacja powinna powtarzać się co roku.

To był dobry rok w uprawie cebuli. Według danych GUS zbiory cebuli, podobnie jak warzyw ciepłolubnych tj. pomidor, ogórek były na wyższym poziomie w porównaniu do ub. roku. Obecnie notuje się bardzo duże zapotrzebowanie na ten towar. Można śmiało powiedzieć, że popyt przewyższa podaż, a to jest bardzo dobra wiadomość dla producentów warzywa.

W Europie szacuje się spadek produkcji cebuli, a to za sprawą niekorzystnych warunków atmosferycznych (susza, wysokie temperatury powietrza). Wojna na Ukrainie mocno ograniczyła produkcję warzywa, co przyczyniło się do zwiększenia popytu w Polsce. A ten fakt bardzo nas cieszy.

Cebula w ciągu roku podrożała o połowę, o ile pod koniec grudnia w skupach płacono 2,40 – 2,60 zł za kg, to w grudniu 2021 r. jej ceny wynosiły… 1,55 zł za kilogram. W tym samym czasie, w ostatnim tygodniu grudnia, ceny cebuli na rynkach hurtowych wahały się od 1,8 zł w Poznaniu do maksymalnie 3 zł w Lublinie i Radomiu, według danych resortu rolnictwa.

Dla przypomnienia do Polski najwięcej cebuli migrowało z Holandii (udział 84%). Według danych Eurostat zaimportowaliśmy ponad 157 tys. ton. Zawirowania na rynku cebuli dostrzegli także analitycy PKO, którzy komentują, że to właśnie cebuli zawdzięcza znaczący wzrost cały polski eksport warzyw świeżych, który w drugim kwartale 2022 r. wzrósł o 35 proc. rok do roku, głównie w wyniku wzrostu eksportu cebuli, wywołanego nie tylko deficytem podaży tego warzywa na rynku UE, ale przede wszystkim zdecydowanie większą sprzedażą na Ukrainę.

Źródło: RP

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Nielegalne środki ochrony roślin

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności