yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSerbowie cenią swoje ziemniaki, gdyż więcej włożyli w produkcję…

Serbowie cenią swoje ziemniaki, gdyż więcej włożyli w produkcję…

Opłacalność produkcji to w ostatnim czasie dość kontrowersyjny temat. Rosnące koszty oraz niesprzyjające warunki pogodowe wymagają bowiem od rolników dodatkowych nakładów. Wynagrodzenie uzyskiwane przy sprzedaży często ich jednak nie odzwierciedla… Istotne jest więc, by liczyć poniesione koszty i względem tego ustalać ceny swoich produktów. Takim podejściem kierują się Serbowie przy ustalaniu cen swoich ziemniaków…

Zgodnie ze statystykami dotyczącymi serbskich ziemniaków w czerwcu bieżącego roku ich cena była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego aż o 152,6%. Warzywo pozostaje rekordzistą, jeśli chodzi o wzrost cen. Przyczyny takiego zjawiska są nam oczywiście znane… W aktualnym sezonie wielu producentów na świecie zmaga się bowiem z rekordowo wysokimi kosztami produkcji. Mowa w szczególności o cenach nawozów, które dla serbskich rolników są o około 300% wyższe. W znaczącym stopniu rentowność upraw obniżyła również susza. Mniejszy plon z hektara oznacza niestety nic innego jak wyższe koszty wyprodukowania 1 kg danego warzywa….

Wyższe koszty w teorii powinny generować wyższe ceny dla producenta. Rzeczywistość jest jednak nieco inna i dość często zdarza się, że oferowane stawki są na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Zdarza się nawet, że są niższe… Z tego względu wynika więc konieczność dokładnego sumowania wszelkich poniesionych kosztów i sprzedaży w cenach, które umożliwią kontynuowanie produkcji w przyszłych latach oraz nie narażą nas na straty. W Polsce bywa z tym różnie… Producenci wskazują, że zawsze trafi się ktoś, kto pod wpływem czasu ulegnie i odda towar praktycznie za darmo. Konsekwencje owego schodzenia z ceny odczuwają niestety również pozostali rolnicy.

Sprzedaż poniżej kosztów może wydawać się korzystną opcją, która w ostateczności zwróci nam część poświęconych nakładów. Faktem jest jednak, że to rozwiązanie na krótką metę. Niewykluczone, że w przyszłym sezonie spotkamy się z podobnymi lub gorszymi warunkami… Tak więc, musimy szanować swoją pracę, liczyć koszty produkcji oraz kurczowo trzymać się adekwatnych do tego cen. Sytuacja na rynku ziemniaków w Serbii jest doskonałym przykładem, za którym powinniśmy podążać. Musimy zadbać o swoją przyszłość i cenić swoje warzywa w należyty sposób…

Źródło: agrotv.net

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl