Siew kapusty w małopolskim gospodarstwie, 13.01.2021 [VIDEO]

Siew wczesnej kapusty do uprawy przyśpieszonej w tunelach foliowych
Siew nasion kapusty w gospodarstwie Kisielów

Wokół miejscowości Tropiszów, Igołomia, Złotniki, Wawrzeńczyce widać już, że sezon produkcyjny warzyw się rozpoczął. W przydomowych mnożarkach produkowana jest rozsada warzyw, a na niektórych polach widać tunele foliowe, które postawione jesienią oczekują na termin sadzenia pierwszych partii wczesnych warzyw.

To między innymi z tego regionu pochodzą najwcześniejsze warzywa, jakie pojawią się polskim rynku. Kapusty, kalafiory, brokuły, seler, por, sałaty, buraczek, koperek  – by uzyskać jak najwcześniejsze zbiory, trzeba też odpowiednio wcześnie rozpocząć ich produkcję. Warunki uprawowe wczesną wiosną bywają bardzo różne. Jeszcze nie tak dawno (w 2019 r.) pamiętamy jak nawałnice i bardzo silne podmuchy wiatru zniszczyły tunele i ściągnęły folię ze stalowych konstrukcji. To był bardzo trudny początek sezonu. Kolejnym ryzykiem dla roślin przy tak wczesnej uprawie, jest niska temperatura, która może być przyczyną jarowizacji roślin.

Uprawa warzyw kapustnych w małopolskim zagłębiu warzywniczym ma już swoją tradycję. Jeszcze kilka lat temu młodzież u boku swoich rodziców zdobywała doświadczenie, a dzisiaj to oni już sami podejmują decyzje uprawowe. W pierwszych dniach stycznia odwiedzałam gospodarstwo państwa Kisielów w Złotnikach, by przyjrzeć się pracom związanym z siewem nasion kapusty białej na przyśpieszony zbiór w maju.

Producenci Dawid i Michał wraz z rodzinami zajmują się uprawą warzyw kapustnych od kilku lat. Rozsada na potrzeby gospodarstwa jest produkowana we własnym zakresie w nowoczesnym obiekcie uprawowym postawionym przez firmę Farmer. Nasiona wczesnych warzyw wysiewane są ręcznym siewnikiem do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym. Tace rozsadowe zawierają 96 otworów.

 

Do najwcześniejszej uprawy kapusty w tunelach foliowych producenci zdecydowali się na dwie odmiany Vettel (52−57 dni wegetacji) i Zarissima (50−55 dni), o szybkim tempie wzrostu. W pierwszym tygodniu marca producenci w Złotnikach planują sadzenie roślin do tuneli foliowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności