yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSiew kapusty w małopolskim gospodarstwie, 13.01.2021

Siew kapusty w małopolskim gospodarstwie, 13.01.2021 [VIDEO]

Wokół miejscowości Tropiszów, Igołomia, Złotniki, Wawrzeńczyce widać już, że sezon produkcyjny warzyw się rozpoczął. W przydomowych mnożarkach produkowana jest rozsada warzyw, a na niektórych polach widać tunele foliowe, które postawione jesienią oczekują na termin sadzenia pierwszych partii wczesnych warzyw.

To między innymi z tego regionu pochodzą najwcześniejsze warzywa, jakie pojawią się polskim rynku. Kapusty, kalafiory, brokuły, seler, por, sałaty, buraczek, koperek  – by uzyskać jak najwcześniejsze zbiory, trzeba też odpowiednio wcześnie rozpocząć ich produkcję. Warunki uprawowe wczesną wiosną bywają bardzo różne. Jeszcze nie tak dawno (w 2019 r.) pamiętamy jak nawałnice i bardzo silne podmuchy wiatru zniszczyły tunele i ściągnęły folię ze stalowych konstrukcji. To był bardzo trudny początek sezonu. Kolejnym ryzykiem dla roślin przy tak wczesnej uprawie, jest niska temperatura, która może być przyczyną jarowizacji roślin.

Uprawa warzyw kapustnych w małopolskim zagłębiu warzywniczym ma już swoją tradycję. Jeszcze kilka lat temu młodzież u boku swoich rodziców zdobywała doświadczenie, a dzisiaj to oni już sami podejmują decyzje uprawowe. W pierwszych dniach stycznia odwiedzałam gospodarstwo państwa Kisielów w Złotnikach, by przyjrzeć się pracom związanym z siewem nasion kapusty białej na przyśpieszony zbiór w maju.

Producenci Dawid i Michał wraz z rodzinami zajmują się uprawą warzyw kapustnych od kilku lat. Rozsada na potrzeby gospodarstwa jest produkowana we własnym zakresie w nowoczesnym obiekcie uprawowym postawionym przez firmę Farmer. Nasiona wczesnych warzyw wysiewane są ręcznym siewnikiem do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym. Tace rozsadowe zawierają 96 otworów.

 

Do najwcześniejszej uprawy kapusty w tunelach foliowych producenci zdecydowali się na dwie odmiany Vettel (52−57 dni wegetacji) i Zarissima (50−55 dni), o szybkim tempie wzrostu. W pierwszym tygodniu marca producenci w Złotnikach planują sadzenie roślin do tuneli foliowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl