Wsparcie dla rolników poszkodowanych przez klęski już na kontach bankowych

Realizacja płatności w ramach wsparcia dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach powstały w 2022 roku straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dobiegła końca.

Dofinansowanie z tytułu strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, które wystąpiły w 2022 roku było wypłacane od 13 grudnia. ARiMR dokładała wszelkich starań, aby do końca roku wypłacić pieniądze z tego tytułu wszystkim rolnikom, których wnioski zostały pozytywnie ocenione. I to się udało, ponieważ do 30 grudnia do ok. 217 tys. rolników trafiło blisko 591,4 mln zł.

Nabór wniosków o takie wsparcie zakończył się 30 listopada 2022 r. Budżet przeznaczony na tę pomoc to 600 000 000 zł. Rolnicy złożyli ok. 230,5 tys. wniosków na kwotę 1 149 450 000 zł. W związku z tym konieczne było ustalenie współczynnika korygującego – 0,52.

Po zastosowaniu współczynnika wyznaczono stawki dofinansowania:

  • 2 600 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.
  • 5 200 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Źródło: ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności