Gospodarstwom, w których znajdują się materiały wykonane z azbestu, pozostało niewiele czasu na złożenie obowiązkowych oświadczeń. Termin upływa 31 stycznia 2025 roku. Niedopełnienie obowiązku może skutkować nałożeniem dotkliwej kary. Gdzie i jakie dokumenty trzeba złożyć do 31 stycznia?
Masz azbest w gospodarstwie?
Rolnicy lub osoby, które wykorzystują wyroby zawierające azbest (najczęściej będą to pokrycia dachowe), zobowiązani są do dokonania (co najmniej raz w roku) inwentaryzacji tych wyrobów poprzez przeprowadzenie spisu z natury. Wynika to z rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 roku w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest. Na czym to polega?
Co trzeba zrobić do 31 stycznia?
Rolnik lub osoba, która w swoim gospodarstwie wykorzystuje wyroby zawierające azbest musi przedstawić wynik inwentaryzacji w „Informacji o wyrobach zawierających azbest” i przedłożyć ją corocznie w terminie do dnia 31 stycznia właściwemu marszałkowi województwa. Warto zaznaczyć, że osoba fizyczna (niebędąca przedsiębiorcą) powinna dostarczyć taką informację odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.
„Informację o wyrobach zawierających azbest” sporządza się w dwóch egzemplarzach. Dlaczego? Jeden egzemplarz należy złożyć w formie pisemnej właściwemu organowi. Drugi egzemplarz przechowuje się natomiast przez okres jednego roku – do czasu sporządzenia następnej informacji. Należy też pamiętać o formularzu oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest – również w dwóch egzemplarzach.
W jakim terminie trzeba usunąć azbest?
Wyroby zawierające azbest, wedle obowiązujących przepisów, należy usunąć z gospodarstw w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi w terminie do dnia 31 grudnia 2032 roku. Należy jednak przy tym pamiętać, że samodzielne usuwanie azbestu lub składowanie go w niedozwolonym miejscu jest niebezpieczne i może wiązać się z dotkliwą karą. Jak wysoką? Grzywna wynosi w tym przypadku do 5 tysięcy złotych.
Jakie kary za brak oświadczenia do 31 stycznia?
Złożenie formularzy jest obowiązkowe, a termin upływa wraz z dniem 31 stycznia 2025 roku. W przypadku, w którym rolnik lub osoba wykorzystująca wyroby zawierające azbest nie zgłosi tego do odpowiedniego organu, istnieje ryzyko otrzymania grzywny. Kara jest dość wysoka i zamyka się w przedziale od 10 do 20 tysięcy złotych. Znacznie ma tu skala przewinienia. W przypadku dużych ilości azbestu, które nie zostały zgłoszone, będzie wyższa.