Ceny cebuli i marchwi coraz niższe… Aktualna sytuacja na rynku [24.07.2023]

Cebula żółta giełda hurtowa

Nie tak dawno temu ceny cebuli i marchwi cieszyły producentów. Zaczyna się to jednak zmieniać, gdyż maleją one w dość drastycznym tempie… Wszystko za sprawą wysokiej podaży na rynku. Jakie są aktualne ceny cebuli i marchwi?

Minione miesiące i obserwowane wówczas warunki na rynku stawiały producentów cebuli oraz marchwi w nieco lepszej sytuacji. Ceny owych warzyw utrzymywały się bowiem na wyższym poziomie. W ramach przykładu, 22 czerwca producenci cebuli mogli liczyć na stawki rzędu 4,00-5,00 zł, natomiast producenci marchwi na 3,85-5,00 zł za kilogram.

Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać, a ceny stopniowo kierowały się w dół. – Jeszcze miesiąc temu królowe drożyzny. Detronizacja – cebula i marchew 1,00 do 1,50 zł/kg. Marchew spadek o 10% r/r, a cebula spadek 19% r/r. Zadziałał mechanizm sezonowości i tak zwana „świńska górka”, czyli nadpodaż – podaje Rynek Hurtowy Bronisze.

Tak więc… Producenci cebuli oraz marchwi mogą aktualnie spodziewać się cen oscylujących na poziomie 1,00-1,50 zł za kilogram. Porównując je ze stawkami sprzed miesiąca bez trudu dostrzeżemy znaczącą różnicę. Wszystko jest wywołane, tak jak podaje Rynek Hurtowy Bronisze, wysoką podażą. Pozostaje pytanie… Co będzie dalej?

Mamy nadzieję, że ceny zdołają się utrzymać chociażby na wskazanym wyżej poziomie. W innym wypadku, uwzględniając aktualne koszty produkcji, możemy napotkać duży problem.

Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Dostępność i ceny nawozów w Polsce
  2. Ogórek szklarniowy
  3. Przemyt środków ochrony roślin

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności