yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny podstawowych produktów rolnych. Jak w zestawieniu wypadają ziemniaki?

Ceny podstawowych produktów rolnych. Jak w zestawieniu wypadają ziemniaki?

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lipcu 2023 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 2,0%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 11,8%). Biorąc jednak pod uwagę same ziemniaki sytuacja wygląda nieco inaczej. Spadki mają miejsce względem miesiąca poprzedniego, ale w skali roku widzimy już pewien wzrost.

W lipcu 2023 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak również w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, zarówno w skupie, jak i na targowiskach ceny większości produktów rolnych były niższe. W skali miesiąca zanotowano wzrost cen pszenicy, owsa i kukurydzy w skupie, a w skali roku – żywca wołowego na targowiskach oraz ziemniaków i żywca wieprzowego na obu rynkach.

Jak konkretnie przedstawia się sytuacja w przypadku ziemniaków? – W lipcu 2023 r. za ziemniaki w skupie płacono 132,24 zł za dt, tj. o 8,8% mniej niż w poprzednim miesiącu, natomiast o 60,3% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. Na targowiskach cena ziemniaków (185,56 zł za dt) spadła o 0,6% w stosunku do czerwca br., ale wzrosła o 33,6% w porównaniu z lipcem 2022 r. – podaje GUS.

Warto przy tym zauważyć, że ceny skupu tyczą się ziemniaków ogółem, do których możemy zaliczyć ziemniaki jadalne wczesne, sadzeniaki, jadalne późne, a także przemysłowe, w tym skrobiowe. Ceny na targowiskach tyczą się natomiast ziemniaków jadalnych. Nie uwzględnia się tutaj jednak wczesnych.

Źródło: GUS

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl