Spożycie czosnku w Polsce jest coraz większe i przekracza krajową produkcję tego warzywa. Wraz z rosnącymi popytem i areałem produkcji zwiększa się liczba odmian czosnku.
Odmiany czosnku dzieli się na strzałkowe (twardołodygowe) oraz bezstrzałkowe (miękkołodygowe). Do pierwszej grupy należy większość uprawianych w Polsce odmian. Wytwarzają one pęd kwiatostanowy zakończony cebulkami powietrznymi. Podstawę pędu stanowi oś główki, wokół której ułożone są regularnie, w jednym okółku, duże, niezbyt liczne ząbki. Rośliny o silnym wzroście wymagają ogławiania, czyli usunięcia pędu kwiatostanowego jak najszybciej po jego wytworzeniu (jego pozostawienie może doprowadzić do redukcji plonu o około 1/4).
Czosnek bezstrzałkowy nie wytwarza pędów kwiatostanowych, a spiralnie ułożone, liczne, dość drobne ząbki wypełniają całą główkę. Gruba warstwa łusek okrywających sprawia, że odmiany te przechowują się lepiej w porównaniu z odmianami strzałkowymi. W grupie czosnków strzałkowych, jak i bezstrzałkowych mogą występować zarówno odmiany zimujące, jak i mniej popularne w naszym kraju jare.
W ofercie firmy EJA dostępne są dwie odmiany czosnku czeskiej hodowli SEMO. Pierwsza z nich – Stepan jest średnio wczesną odmianą bezstrzałkową do sadzenia jesiennego, osiągającą dojrzałość zbiorczą ok. 10 lipca. Główki o masie 70–90 g, okryte są jasną, białokremową łuską składają się z 8–12 ząbków. Liście są szerokie, wzniesione, nieco wygięte na końcach. Odmiana nadaje się do długiego przechowywania.
Druga z nich – Karel IV (fot. 1) to średnio późny czosnek strzałkowy osiągający dojrzałość zbiorczą ok. 20 lipca. Tworzy główki o masie 70–90 g, okryte białokremową zewnętrzną łuską z fioletowymi żyłkami. Główki składają się średnio z 5–7 ząbków o fioletowawej skorce. Liście są mocne, szerokie, o wzniesionym pokroju. Odmiana dobrze znosi anomalia pogodowe i nadaje się do przechowywania. Zalecany termin sadzenia od końca września do listopada.
Firma KHiNO Polan, specjalizująca się w hodowli czosnku, oferuje aż sześć odmian tego warzywa, z czego cztery należą do grupy zimujących, a dwie – jarych. Harnaś (fot. 2) to wczesna zimująca odmiana strzałkowa. W szarych główkach o masie 60– 80 g znajduje się od 8 do 13 fioletowych ząbków. Łuska ściśle przylega do ząbków. Liście o pokroju wzniesionym, średniej długości i szerokości mają intensywnie zieloną barwę z silnym nalotem woskowym. Pęd kwiatostanowy jest średnio długi do długiego, wyprostowany albo lekko zakrzywiany, z cebulkami powietrznymi wzdłuż pędu. Odmiana o wysokim plonie ogólnym polecana jest do bezpośredniego spożycia oraz dla przemysłu przetwórczego i farmaceutycznego.
Arkus to średnio wczesna zimująca odmiana strzałkowa, dorastająca do zbioru ok. siedem dni później niż Harnaś. Tworzy białofioletowe główki z żyłkami o masie 50–60 g, w których znajduje się 4–7 ząbków okrytych fioletowobrązową łuską. Liście mają pokrój wzniesiony, są średnio długie, szerokie, zielone, z nalotem woskowym. Pęd kwiatostanowy jest wysoki, z pączkami kwiatowymi i cebulkami powietrznymi. Odmiana polecana jest do bezpośredniego spożycia i do zaopatrzenia przemysłu farmaceutycznego. Plon ogólny jest wysoki, główki długo zachowują przydatność do spożycia.
Ornak to średnio późna zimująca odmiana strzałkowa o dużej masie ząbków i największych główkach (60–100 g), długo zachowująca świeżość. Główki o białej barwie z fioletowymi żyłkami wiążą po 4–8 ząbków o łagodnym smaku, okrytych białą łuską. Liście mają pokrój wzniesiony do półwzniesionego, o barwie zielonej do ciemnozielonej, ze średnim nalotem woskowym. Pęd kwiatostanowy jest długi, wyprostowany. Odmiana daje wysoki plon ogólny i polecana jest do bezpośredniego spożycia oraz zaopatrzenia przemysłu farmaceutycznego.
Mega jest średnio wczesną zimującą odmianą czosnku strzałkowego o średniej wielkości główkach (40–50 g) składających się z 3–5 ząbków. Łuska okrywająca główkę jest białofioletowa, łuska okrywająca ząbki ma natomiast barwę jasnofioletową. Odmiana odznacza się wysokim plonem ogólnym oraz wysoką zawartością substancji czynnych.
Jarus jest średnio wczesną, bezstrzałkową odmianą jarą. Łuska okrywająca główki jest białokremowa, ząbki natomiast okryte są kremowobeżową łuską. Główki o masie 50–60 g składają się z 7–12 ząbków średniej wielkości (zewnętrzny okółek) i małych (środek główki). Odmiana odznacza się dobrą trwałością przechowalniczą – do 12 miesięcy.
Hortus to średnio wczesna odmiana jara do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych i przetwórstwa. Średniej wielkości trwałe główki (30–45 g) okryte są białą łuską. Znajduje się w nich ok. 12 ząbków o białoróżowej łusce.
Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze „Łukasz Knafel” poleca bezstrzałkową, jarą odmianę Jankiel (fot. 3) o średniej wczesności, przeznaczoną do użytku od jesieni do wiosny. Kreacja ta nadaje się do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych oraz przetwórstwa. Główki średniej wielkości do dużych są owalne z lekko wklęsłą piętką; dobrze się przechowują. Łuska okrywająca jest biała do szarej, cienka do średnio grubej. Liczba ząbków w główce, podobnie jak ich wielkość, jest średnia do dużej, ułożenie ząbków okółkowe, ścisłe. Łuska okrywająca jest jasna, różowobeżowa, miąższ biały do jasnokremowego. Rośliny o pokroju wzniesionym tworzą długie, średnio szerokie liście zielone do ciemnozielonych ze średnim nalotem woskowym.
Holenderska firma Top Onions oferuje cztery odmiany czosnku. Messidrome to zimująca, bezstrzałkowa odmiana polecana do sadzenia od końca września do listopada. Duże główki okryte białą łuską złożone są z 8 do 12 ząbków w kolorze kości słoniowej. Odmiana może być uprawiana na glebie dowolnego typu i nadaje się do krótkiego przechowywania.
Germidour (fot. 4). Duże główki o białej łusce z antocyjanowymi paskami składają się z 8–12 ząbków okrytych purpurową łuską. Rośliny o półwzniesionym pokroju tworzą szerokie liście. Odmiana może być uprawiana na glebie dowolnego typu i nadaje się do krótkiego przechowywania.
Clédor to odmiana jara, bezstrzałkowa, pochodząca z południa Francji. Średniej wielkości białe główki składają się z 8–12 ząbków pokrytych łuską w kolorze beżoworóżowym. Rośliny o wzniesionym pokroju mają ciemnozielone liście. Odmiana może być uprawiana na glebie dowolnego typu i nadaje się do krótkiego przechowywania.
Flavor to pochodząca z Włoch jara, bezstrzałkowa odmiana czosnku. Tworzy białe główki składające się z 12–15 ząbków okrytych purpurową łuską. Może być uprawiana na glebie dowolnego typu i nadaje się do krótkiego przechowywania.
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Artykuł został opublikowany w numerze 9/2017 “Hasła Ogrodniczego”