yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
PolecaneW Holandii o produkcji rozsady pora

W Holandii o produkcji rozsady pora

Podczas wizyty w holenderskiej rodzinnej firmie Baltussen zajmującej się od 17 lat produkcją rozsady pora grupa polskich producentów miała okazję dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących tej produkcji.

Spotkanie w holenderskiej miejscowości Asten, w której mieści się siedziba firmy Baltussen zorganizowała firma Agro-Ekspert, dystrybutor rozsad pora z tego przedsiębiorstwa, a współorganizatorem była firma nasienna Enza Zaden Poland.

John Baltussen – właściciel firmy informował, że w 2000 r. wykupił gospodarstwo od swojego ojca, który uprawiał w tym rejonie warzywa już od 50 lat. John wraz z żoną Haidi postanowili skoncentrować się na rozsadzie pora i rozwinąć tę produkcję nie tylko w Holandii, ale również w Maroko. Przekonał się, że na najwcześniejsze terminy nasadzeń rośliny wyprodukowane w cieplejszym klimacie są lepszej jakości. Już w 2003 r. oprócz produkcji w Holandii zaczął rozwijać firmę w Maroku. Informował on, że obecnie udział firmy Baltussen w europejskim rynku rozsady pora sięga ok. 10%. – Sprzedaż prowadzona jest w całej Europie, ale głównie w Holandii, Niemczech i Belgii. Jeśli chodzi o odmiany pora, to produkujemy rozsadę z wszystkich odmian oferowanych na rynku, ale największy udział mają odmiany marki Nunhems (głównie Krypton F1), a w przypadku odmian wczesnych dominującą jest Chinook F1 z oferty firmy Enza Zaden – przekazywał J. Baltussen.

O technologii produkcji rozsady pora w Maroku mówił Rob van Mierlo, odpowiedzialny w firmie Baltussen za sprzedaż sadzonek, spedycję i produkcję holenderską. Uprawy w Maroku zlokalizowane są w rejonie Agadiru, w którym skoncentrowana jest uprawa warzyw. Firma Baltussen dzierżawi tam 50 ha, z czego do produkcji rozsady przeznaczają 40 ha.

Produkcja rozsad trwa tam 10–11 tygodni. Przed uprawą najważniejsze jest nawodnienie pola, stosowane są również nawozy. Nasiona wysiewane są siewnikiem pneumatycznym (od połowy listopada). Po siewie pola przykrywane są agrowłókniną dla zapewniania wyższej wilgotności gleby i uzyskania wyrównanych wschodów. Pola te położone są w szerokiej dolinie otoczonej górami, dzięki czemu tworzy się specyficzny klimat sprzyjający uprawie roślin. Do nawadniania wykorzystywana jest woda ze studni głębinowej oraz z jeziora oddalonego o 30 km od gospodarstwa. W produkcji wykonywane są tylko zabiegi przeciwko chorobom i szkodnikom, natomiast nie stosuje się żadnych herbicydów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Gdy rośliny osiągną odpowiednią wielkość są najpierw podorywane mechanicznie, a następnie zbierane ręcznie. Przed zbiorem ścinane są liście na jednakową wysokość. W trakcie pakowania do skrzynek prowadzona jest selekcja. Transport rozsady z Maroka do Holandii zajmuje 4 dni. W Holandii rośliny są przepakowywane, odpowiednio etykietowane i wysyłane np. do Polski. Z Holandii do Polski transport trwa dodatkowo dobę. Według zaleceń producenta rozsady, sadzenie powinno odbywać się bezpośrednio po dostarczeniu roślin, ale gdy nie pozwalają na to warunki pogodowe, to możliwe jest przetrzymanie roślin w skrzynkach jeszcze przez kilka dni.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl