yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzas siewu cebuli

Czas siewu cebuli

Optymalnym terminem siewu cebuli jest przełom marca i kwietnia. Cebula zaczyna wschodzić, zależnie od warunków od 10 do 20 dni po siewie. Zbytnie opóźnianie terminu siewu, do początku maja powoduje, że wśród cebuli wzrasta udział cebul z tzw. grubą szyjką (bączastych).

Szybkość i równomierność siewu zależą też od jakości nasion. Przy precyzyjnym siewie nasion cebuli norma wysiewu wynosi 2,5–3,5 kg/ha. Nasiona do towarowej produkcji sprzedawane są w opakowaniach jednostkowych. Jednostka zawiera 250 tys. sztuk nasion co w przybliżeniu odpowiada 1 kg. Ale należy pamiętać, że w 1 kg nasion może znajdować się różna liczba nasion w zależności od ich wielkości i masy. Cebulę wysiewa się w systemie pasowo-rzędowym. Najczęściej nasiona wysiewa się na zagonach szerokości 135 lub 150 cm.

Na zagonie o szerokości 135 cm można wysiewać nasiona cebuli w 3, 4, a nawet w 8 rzędach. Natomiast na zagonach 150-metrowych – 4, 8, 10 lub nawet 12. Zwiększanie zagęszczenia pozwala na efektywniejsze wykorzystanie powierzchni uprawnej.

Zalecana głębokość siewu nasion cebuli to 2–2,5 cm – na glebach próchnicznych i cięższych lub 2–3,5 cm – na glebach lżejszych. Taka głębokość siewu jest wymagana ze względu na herbicydy stosowane przed wschodami cebuli.

siew cebuliFot. 1. Siewniki pneumatyczne umożliwiają precyzyjny wysiew nasion

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Fot. 2. Każda sekcja wysiewająca ma komory nasienne o pojemności ok. 2 kg

 

Fot. 3. Na komorach nasiennych znajdują się zgarniacz górny i zgarniacze dolne do regulacji ilości nasion na tarczy wysiewającej

Fot 4. Tarcze wysiewające powinny być dobrane do wielkości nasion

Fot. 5. Doświadczenia wskazują, że najwyższy plon cebuli można osiągnąć przy zagęszczeniu ok. 80 szt./m2 (800 tys./ha)

Tekst i zdjęcia Aleksandra Andrzejewska

W marcowym wydaniu Warzyw n astr. 77 publikujemy artykuł dr Jacka Skudlarskiego z SGGW dotyczący regulacji siewnika do warzyw

Warzywa

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl