yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNEPG: wzrosła powierzchnia uprawy ziemniaków w 2020

NEPG: wzrosła powierzchnia uprawy ziemniaków w 2020

Jak informuje NEPG, Organizacja Producentów Ziemniaków Północno-Zachodniej Europy (Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Wielka Brytania), powierzchnia przeznaczona pod uprawę ziemniaków konsumpcyjnych wzrosła o 0,5% w porównaniu do ubiegłego roku do 621 148 ha. Uważa się to za zbyt wiele, jednak sytuacja COVID-19 pojawiła się w momencie, gdy plantatorzy zamówili już sadzeniaki ziemniaków i wynajmowali ziemię pod uprawę, i to było zbyt późno na zmniejszenie powierzchni.

Większość z tego wzrostu występuje w Niemczech i Francji, gdzie wydaje się, że miały miejsce przeniesienia z przetwórstwa na ziemniaki stołowe. Wartość dla Wielkiej Brytanii brytyjska pochodzi ze średniej pięcioletniej, ponieważ nie ma jeszcze danych o uprawie ziemniaków jadalnych bez sadzeniaków. NEPG podkreśla, że to zawsze plon, a nie obszar decyduje o wielkości nadchodzących zbiorów i nadal jest zbyt wcześnie, aby oszacować te plony. Suche warunki na początku sezonu wegetacyjnego mogły już ograniczyć możliwy potencjał.

Sytuacja na świecie

W tym sezonie jest, według NEPG, o wiele więcej pytań i nieznanych czynników, aby dać rynkowi wiarygodną prognozę co do kierunku zmian. Rynek w przyszłym roku będzie zależał nie tylko od warunków uprawy w dużych 5 krajach w Europie. Powierzchnia ziemniaków w Stanach Zjednoczonych spadła o 5%, więc ważną jest kwestią to, jakie będą zbiory w Ameryce Północnej i, jaki będzie to miało wpływ na światowy eksport produktów ziemniaczanych?

Pierwsza część sezonu wegetacyjnego była bardzo sucha, a liczba bulw i plony wczesnych ziemniaków w Niemczech są niższe niż zwykle. Oczekuje się, że zbiory ziemniaków będą przetwarzane wcześniej (efekt bardzo suchej wiosny, przymrozków, które zmroziły niektóre pola, mniejsza liczba bulw), a większość producentów zdecydowała się zbierać normalnie i nie czekać zbyt długo. Kilka umów zostało nawet anulowanych przez przemysł przetwórczy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi … najważniejsze z nich: Jaki będzie wpływ pandemii COVID-19 na rynki w nadchodzących miesiącach? Wreszcie, jak dobrze producenci są przygotowani na dłuższe (i droższe!) przechowywanie bez użycia CIPC, które jest obecnie zakazane w całej Europie? Ponieważ większość plonów jest uprawiana później latem, NEPG przyjmie pierwsze szacunki zbiorów na początku września.

Areał uprawy ziemniaków jadalnych (bez sadzeniaków i skrobiowych) w 5 krajach NEPG w 2020 roku.

Areał uprawy ziemniaków jadalnych (bez sadzeniaków i skrobiowych) w 5 krajach NEPG w 2020 roku

Źródło: North-Western European Potato Growers (NEPG) z dnia 0707-2020

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl