Zima zawitała w Azji i Ameryce Północnej. A jakiej pogody możemy spodziewać się w Europie?

fot. AA
Zima “zapukała” już do Azji i Ameryki Północnej. W Europie dla odmiany pogoda iście wiosenna.
 
 
Po wyjątkowo suchej zimie, wiośnie i lecie, jesień w większości Europy przynosi niskie sumy opadów. Podczas, gdy w Europie panuje niezwykle ciepła pogoda w Rosji, środkowej i wschodniej Azji pojawiła się już zima. Tęga zima z temperaturami na poziomie -20/-15 stopni zadomowiła się również na rolniczych terenach Kanady, w rejonie Edmonton. W najbliższych dniach zimowa aura za Oceanem zacznie obejmować swoim zasięgiem również północną i zachodnią część Stanów Zjednoczonych.
 
W Europie w najbliższych trzech tygodniach widać dominację bardzo ciepłych mas powietrza. Niestety po bardzo suchych ostatnich miesiącach na wschodzie, zachodzie i w centrum Europy nadal mało pada. Zupełnie inaczej jest na południu Europy, gdzie nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego często powstają niże z opadami deszczu.
 
Według prognoz listopad zapisze się w Polsce jako miesiąc suchy i bardzo ciepły. Dopiero w grudniu możemy liczyć na zmiany. Mroźne powietrze z USA docierając nad obszar ciepłych wód prądu Zatokowego Golfsztorm pobudzi intensywne parowanie, co doprowadzi do powstania niżów, które zaatakują Europę, przepędzając układy wyżowe z wysokimi temperaturami. Bardzo często po przejściu kilki takich niżów napływa chociaż na kilka dni powietrze z północy przynosząc epizod zimowy.
 
 
 
 

 
 
 
10 listopada o 08:51

Łukasz

 
 
Wyżowa pogoda w Europie potrwa co najmniej do 20 listopada

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności