yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzy to drożyzna nie do zatrzymania?

Czy to drożyzna nie do zatrzymania?

Ale doczekaliśmy czasów? Ceny energii, paliwa, gazu galopują w zastraszającym tempie, no i ta inflacja. Do tego musimy zmierzyć się z rekordowymi cenami nawozów. Do czego to dąży? Czy grozi nam kryzys gospodarczy? – pyta jeden z naszych informatorów.

Ostatnie podwyżki cen nawozów są tragiczne dla rolników. Jak informuje Jakub Olipra, ekonomista i starszy specjalista ds. analiz makroekonomicznych na Twiterze: Ceny nawozów w ostatnich dniach szaleją. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mamy rekordowe ceny gazu. W przypadku nawozów azotowych 60-80% kosztów produkcji stanowi właśnie gaz ziemny. Do tego czynniki polityczne wśród kluczowych producentów nawozów (Chiny, Białoruś)

Źródło: Jakub Olipra, Twitter 6.10.2021 r.

W konsekwencji obserwowany wzrost cen nawozów spowoduje podwyżki cen wszystkich podstawowych produktów żywnościowych: pieczywa, mięsa, produktów mlecznych, oleju, tłuszczów oraz jaj. Tym samym żywność w przyszłym roku zdrożeje jeszcze silniej niż w tym roku – informuje Olipra (Źródło: Twitter z dnia 6.10.2021 r.).

Wzrost cen nawozów mówi jedną rzecz. Nie ma co mówić o większych zapasach zbóż i roślin oleistych na świecie i w Polsce. Produkcja będzie niższa, bo mniejsze będzie też użycie nawozów przez rolników i ceny produktów rolnych nadal będą rosły – przewiduje Olipra. Czy rzeczywiście rolnicy ograniczą koszty produkcji w ten sposób?

Jak czytamy wypowiedź rolnika na money.pl: Oczywiście, że będziemy mniej nawozić. Przecież nam też wszystko drożeje, my też kupujemy w sklepach, płacimy za energię i paliwo. Na pewno zbiory będą niższe. Taka jest technologia uprawy, tu nic się nie wymyśli – mówi rolnik Tomasz Mucha.

W przypadku warzyw i owoców istotny jest też czynnik pogodowy. Ten rok nie był dobry pod tym względem, co powoduje, że zapasy są małe. Jeśli doda się do tego jeszcze obecny szok nawozowy, to Credit Agricole prognozuje, że ceny warzyw w przyszłym roku wzrosną o 9,2 proc. W tym te wzrosty są na poziomie 4,1 proc.

Źródło: Twitter, money.pl

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl