yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKaruzela cen na rynku paliw

Karuzela cen na rynku paliw

Wir, który pochłania nasze pieniądze zdaje się zwiększać z każdą chwilą. Informacji o podwyżkach jest masa i każdy ma ich zwyczajnie dość. Za każdym razem koncerny paliwowe zapierają się, że wszystko zależne jest od notowań ropy. Czy oby na pewno? Ogromne zyski i wysokie marże nie mają z tym nic wspólnego?

Zacznijmy od kosztów, które aktualnie zostaną pochłonięte przez znów drożejący surowiec. PKN Orlen oferuje bowiem olej napędowy w hurcie w cenie 6,90 zł za litr. Lotos sprzedaje to samo paliwo w hurcie jeszcze drożej – 6,98 zł za litr. Ma to oczywiście odzwierciedlenie na stacjach paliw. Ceny idą w górę, a aktualnie najczęściej spotykane są te rzędu 7,30-7,40 zł, a nie jest to wcale górna granica. Dla przykładu – w piątkowy wieczór w województwie mazowieckim spotkaliśmy się z cenami na poziomie 7,44 zł w przypadku PKN Orlen i ponad 7,50 w przypadku stacji bp, nie były to pojedyncze przypadki.

Co najgorsze, patrząc na aktualny koszt surowca w hurcie, możemy wnioskować, że ceny na stacjach wzrosną jeszcze bardziej, a należy pamiętać, że okres obniżonej stawki VAT z każdym dniem się kurczy i gdy przyjdzie moment, w którym 23% podatku powróci do rzeczywistości, spotkamy się ze stawkami rzędu około 8,50 zł. Chyba każdy z nas przyzna, że ma niemały problem nadążyć za karuzelą cenową – czy to na rynku nawozowym czy właśnie paliwowym.

Koncerny zarzekają się jednak, że nie mają na to żadnego wpływu, a sytuacja jest w pełni uzależniona od notowań ropy na światowych giełdach. Niestety, nie raz już zostało wytknięte jak to wygląda w rzeczywistości… Wzrosty następują momentalnie, a gdy notowania ropy maleją wraz z cenami w hurcie, ceny na stacjach pozostają niezmienne jeszcze przez długi czas. Mogłoby się wydawać, że placówki sprzedają paliwo z dostaw, które były droższe, jednak jak wytłumaczyć fakt, że w przypadku podwyżek w hurcie stacje zwiększają ceny w dość szybkim tempie? Co z paliwem zakupionym po niższej cenie… Nagle się kończy?

Niemałe oburzenie wśród opinii publicznej budzą także rekordowe marże koncernów… Te twierdzą, że wynikają z warunków rynkowych i nie są wcale zwiększone. Jednak jaka jest prawda…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl