yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKapusta odbiła się od dna. Producenci martwią się jednak siarczystym mrozem

Kapusta odbiła się od dna. Producenci martwią się jednak siarczystym mrozem [09.01.2024]

Ceny kapusty przez długi czas pozostawały niezmienne. Aż do teraz… Na Broniszach odnotowano wyczekiwany przez rolników wzrost. Zarówno w przypadku kapusty białej, jak i czerwonej. Jak aktualnie przedstawiają się ceny?

Zwrot na rynku w Broniszach

Na przestrzeni ostatnich tygodni cena kapusty pozostawała na niezmiennie niskim poziomie. Zarówno w przypadku kapusty białej, jak i czerwonej, która wprawdzie nieco podrożała, ale wzrost ten był nieznaczny. Nic nie wskazywało na to, że sytuacja się zmieni.

Niemniej, wczoraj odnotowano wyczekiwany przez rolników skok cen. Zacznijmy od kapusty białej. Uprzednio producenci mogli spodziewać się maksymalnie 1,00 zł za kilogram w hurcie. Nierzadko zdarzało się jednak, że stawki były znacznie niższe. Aktualnie ceny skoczyły, a rolnicy mogą oczekiwać około 1,20-1,40 zł za kilogram.

Wzrost miał miejsce także w przypadku kapusty czerwonej. Na rynku w Broniszach stawki oscylowały w ostatnich tygodniach w granicach 1,40-1,50 zł za kilogram. Wczoraj, czyli w poniedziałek, rolnicy mogli spodziewać się przez niedługą chwilę 2,00 zł za kilogram. Na ten moment utrzymują się na poziomie 1,80 zł za kilogram. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których stawki są niższe i wynoszą chociażby 1,70 zł za kilogram. Można też napotkać nieco wyższe ceny – 2,00 zł za kilogram – w detalu. Najczęściej jest to jednak 1,70-1,80 zł.

Czas mija, a kapusty nie przybywa

Opisywany skok cen jest rzecz jasna powiązany z podażą. Krótko mówiąc, kapusty nie przybywa. Wręcz przeciwnie, wraz z biegiem czasu podaż kapusty jest coraz niższa. Dodatkowo, producenci martwią się aktualną pogodą. Zima uniemożliwiła pozyskiwanie kapusty. Nie wszyscy mają bowiem dostęp do nowoczesnych przechowalni, a część towaru przechowywana jest w kopcach. Ponadto, siarczysty mróz z pewnością może uszkodzić kapustę w regionach, w których pokrywa śnieżna nie występuje lub jest niewielka.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Trudno określić jak duże będą straty. Warto jednak podkreślić, że podaż kapusty jest coraz niższa i w kolejnych miesiącach będzie to bardziej odczuwalne. Dodatkowe braki wynikające z uszkodzeń po mrozach mogą przyczynić się do dalszego wzrostu cen.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl