yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościW tym kraju zabraknie kapusty? O ile spadnie areał upraw w 2024...

W tym kraju zabraknie kapusty? O ile spadnie areał upraw w 2024 roku?

Wysoka presja szkodników i chorób, a także rosnące koszty produkcji, zmuszają producentów do ostateczności. Sprawdź, w którym kraju i o ile spadnie areał upraw kapusty w 2024 roku.

W uprawie kapusty z roku na rok notujemy coraz wyższe koszty produkcji, a ceny rynkowe ulegają niewielkim zmianom lub pozostają na tym samym poziomie. Te elementy sprawiają, że areał kapusty w omawianym poniżej kraju zmniejsza się w porównaniu z poprzednim sezonem.

Produkcja kapusty na Ukrainie

Produkcja kapusty nie należy do najłatwiejszych. W Ukrainie, bo to właśnie w tym kraju areał uprawowy może zmniejszyć się nawet o 18%, jej zbiór odbywa się zazwyczaj ręcznie. Braki kadrowe, niewystarczająca liczba pracowników wpływają na coraz częstszą rezygnację z produkcji. Na zaniechanie uprawy tego warzywa może mieć wpływ również problematyczne przechowywanie kapusty. Koszty energii rosną w zatrważającym tempie.

Ważnym wyzwaniem są także szkodniki, takie jak wciornastki (tytoniowiec), których identyfikacja, a następnie ograniczenie w uprawie pozostają drogie i trudne. Innymi szkodnikami występującymi w uprawie kapusty są między innymi: mszyce, pędraki, śmietka kapuściana, drutowce, pchełki oraz ślimaki. Wyzwań jest niezwykle dużo.

Występujące w kapuście choroby, takie jak: alternarioza, zgorzel siewek kapusty, sucha zgnilizna kapustnych, czy kiła kapusty również prowadzą do znaczących strat w uprawach. Koszty ochrony roślin wzrastają, powodując, że produkcja może okazywać się nieopłacalna.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Sytuacja polityczna w Ukrainie

Nie ulega wątpliwości, że od czasu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę sytuacja gospodarcza tego kraju zmienia się dynamicznie. Wojna odbija się również w statystykach rolniczych. Największym konsumentem warzyw, w tym właśnie kapusty, są Siły Zbrojne Ukrainy.

Strategia walki z rosnącymi kosztami produkcji

Jednym z rozwiązań proponowanych przez ekspertów, którego mogą podjąć się lokalni, ukraińscy producenci może być przetwórstwo. Kapusta biała może być sprzedawana przez cały rok, a zainteresowanie konsumentów nie maleje. To daje tamtejszym producentom nadzieję, że od uprawy nie odejdzie się całkowicie i w kolejnych latach sytuacja może się poprawić.

Źródło: agroportal.ua

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl