yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWarzywa z fałszywymi dokumentami zalewają rynek. Litwa obwinia Polskę

Warzywa z fałszywymi dokumentami zalewają rynek. Litwa obwinia Polskę

Zaniżane ceny warzyw i nieuczciwa konkurencja są na porządku dziennym. Warzywa z fałszywymi dokumentami zalewają Europę. Litwa obwinia o sytuację Polskę.

– Część warzyw, które trafiają na litewski rynek, pochodzi z Polski – donoszą zagraniczne media. Nie są to jednak polskie produkty. Niektóre firmy, działające na terenie kraju, sprowadzają towar z Rosji, a następnie fałszują dokumenty. Odbiorcy nie znają prawdziwego kraju pochodzenia. Proceder trwa, a Litwa to kolejny już kraj, który kieruje oskarżenia w stronę Polski. Rozwiązaniem zdają się być ograniczenia, które nałożyłaby UE.

Co mówią litewscy rolnicy?

Litewscy producenci warzyw twierdzą, że ogórki i pomidory uprawiane w Rosji zostają wwożone na terytorium Litwy przez Białoruś i Polskę ze sfałszowanymi dokumentami pochodzenia. Warzywa trafiające na polski rynek to głównie ogórki, pomidory oraz marchew. Część towaru sprzedawana jest lokalnie, a część trafia do pobliskich krajów.

Naganny proceder usuwania etykiet produktów, a następnie przepakowywania do nowych kartonów trwa, a Polska jest przedstawiana jako jeden z powodów takiej sytuacji w zagranicznych mediach. Litewskie stowarzyszenie, zrzeszające producentów warzyw szklarniowych, oficjalnie poinformowało, że warzywa uprawiane w Rosji wwożone są na Litwę przez Białoruś i Polskę.

Zaniżanie cen na rynku lokalnym

Fałszowanie kraju pochodzenia można zaobserwować coraz częściej. Na porządku dziennym jest zaniżanie ceny na rynku. W ten sposób obniża się również cenę polskich produktów. W marcu Litwa, Łotwa, Estonia, Polska i Czechy wezwały Komisję Europejską do ograniczenia importu żywności z Rosji i Białorusi. W tej chwili nie istnieją sankcje na produkty spożywcze. Już w poprzednich tygodniach alarmowaliśmy o sytuacji, ale do tej pory nic się w tej sprawie nie zmieniło, a echa zasługujących na krytykę działań odbijają się w zagranicznej prasie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: lrt.lt

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl