• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZmiany i uzupełnienia w asortymencie herbicydów 2024. Czym chronić uprawy?

Zmiany i uzupełnienia w asortymencie herbicydów 2024. Czym chronić uprawy?

Jakie herbicydy w 2024 roku można wykorzystać i w jaki sposób to zrobić? Szczegółowe informacje przedstawił prof. dr hab. Adam Dobrzański. Sprawdź, jakie zmiany i uzupełnienia w asortymencie zaszły w aktualnym sezonie. 

„Program Ochrony Roślin Warzywnych”, którego częścią jest „Program Ochrony Warzyw przed chwastami”, wydawany przez Plantpress, jest przewodnikiem po zmieniającej się liście środków ochrony roślin i zakresie ich stosowania. Został on opracowany na podstawie wykazu środków ochrony roślin udostępnionych przez MRiRW do końca grudnia 2023 r. W styczniu i lutym MRiRW wydało nowe decyzje dotyczące zmian w wykazie aktualnie zalecanych herbicydów i terminów ich stosowania. Uzupełniono go też o niektóre zarejestrowane herbicydy, które pominięto w opublikowanym „Programie” .

W produkcji towarowej, mimo znacznego postępu w metodach niechemicznych, całkowite wykluczenie herbicydów jest trudne. Herbicydy są środkami ochrony roślin. Ich dopuszczanie do obrotu handlowego i stosowania oparte jest na takich samych regulacjach prawnych jak w wypadku insektycydów i fungicydów. Nie zawsze problem ochrony przed chwastami można rozwiązać herbicydami. Dzięki ich poprawnemu stosowaniu uzyskuje się dobre rezultaty w ograniczaniu strat powodowanych przez chwasty, jednak nie powinno się zapominać o zabiegach profilaktycznych i agrotechnicznych. Wszystkie zabiegi powinny się uzupełniać, tworząc bezpieczny dla środowiska i ekonomicznie uzasadniony system integrowanej ochrony przed chwastami.

Uzupełnienia i nowe rejestracje

Herbicyd Boa Pro 480 EC (s.cz. chlomazon 480 g/l) oprócz fasoli, grochu i ogórka wymienionych w „Programie” został dopuszczony do zwalczania chwastów w selerze korzeniowym uprawianym z siewu w dawce 0,2 l/ha. Chlomazon (360 g/l) w formie środka Clomate 360 CS można stosować bezpośrednio po siewie, w bobie, fasoli szparagowej na świeże i suche nasiona, w grochu zielonym cukrowym i łuskowy, soczewicy i ogórku tak jak Comand 360 CS w dawce 0,2 l/ha. Boa Pro 480 EC i Clomate 360 CS należy stosować bezpośrednio a najpóźniej do 2 dni po siewie do zwalczania chwastów rocznych. Na glebach lżejszych i zawierających mało próchnicy i części ilastych lepiej stosować dawki niższe od podanych w etykiecie, np. 0,05-0,15 l/ha herbicydu Command 480 EC z dodatkiem adiuwantów takich jak Atpolan Soil Maxx lub Atpolan Soil Maxx Premium – 0,3-0,6 l/ha, najlepiej 0,5 l/ha; Grounded, albo Remix – 0,2-0,4 l/ha

Kalamos 100 EC i Vergil 100 EC (s,cz, propachizafop) – to graminicydy zwalczające tylko roczne chwasty jednoliścienne od 3 liści do końca krzewienia w dawce 0,6 l/ha i perz po wykształceniu 3-6 liści do wysokości 15-20 cm w dawce 1,25- 1,5 l/ha. Perz można zwalczać dawkami dzielonymi: 2 razy po 0,6 l/ha w odstępie 12 dni. Można je stosować po wschodach cebuli z siewu, czosnku, szalotce, bobie, fasoli, grochu, soczewicy, brokule, chrzanie, brukwi, kapuście głowiastej (biała, czerwona), kapuście brukselskiej, rzepie, rzodkwi, rzodkiewce, buraku ćwikłowym, marchwi, pietruszce, salsefii, selerze korzeniowym, pasternaku w taki sam sposób jak zalecane w ”Programie” Agaton 100 EC, Agil-S 100 EC, Hitro 100 EC, Zetrola 100 EC, Ready.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapasy zalecanego w kukurydzy cukrowej herbicydu LUMAX 537,5 SE (s.cz. mezotrion 37,5 g/l + s-metolachlor 312,5 g/l) należy zużyć do 23.07.2024 r., ponieważ s-metolachlor wycofano w Europie, jako środek ochrony roślin. Herbicyd ten aplikuję się po siewie przed wschodami lub po wschodach do rozwinięcia 8 liścia właściwego. Kukurydzę wysiewa się zwykle w pierwszej połowie maja, gdy temperatura gleby osiągnie 8°C. Dotyczy to też środków Chart 960 EC, Efica 960 EC, Metos 960 EC, Recosar 960 EC, Smea 960 EC, w których skład wchodzi tylko s-metolachlor (960 g/l). W tym roku można jeszcze te środki stosować. W roku 2025 nie będzie można ich stosować nawet na własną odpowiedzialność, bo będzie to naruszeniem obowiązujących przepisów.

Herbicyd z handlu równoległego Picus (pendimetalina 400 gs.cz/l) jest dopuszczony do stosowania w marchwi, kapuście głowiastej białej, czerwonej, kalafiorze, cebuli z siewu, czosnku, pietruszce korzeniowej, pasternaku, salsefii, brukwi jadalnej (syn. karpiel), rzepie, kalarepie, kapuście brukselskiej, kapuście włoskiej, szalotce z siewu. Herbicyd ten stosować tak jak wymieniony w ”Programie” Activus 400 SC i Pendigan Strong 400 SC.

Herbicydy Ramzes 25 WG, Titus 25 i Twist 25 WG (s.cz. rimsulfuron 250 g/kg) zalecane są pomidorze w zabiegu jednorazowym w dawce 50g/ha po posadzeniu rozsady w fazie od 1 do 8 liścia, na chwasty jednoliścienne znajdujące się w fazie 1-3 liści, a chwasty dwuliścienne w fazie 2-4 liści oraz. Środki stosować po posadzeniu rozsady w fazie od 1 do 8 liścia na chwasty jednoliścienne znajdujące się w fazie 1-3 liści, a chwasty dwuliścienne w fazie 2-4 liści. W zabiegu dwukrotnym (dawka dzielona) pierwszy zabieg należy wykonać dawką 30 g/ha i drugi zabieg dawką 20 g/ha. Drugi zabieg wykonać po upływie 7 dni od pierwszego opryskiwania. Herbicydy te są zalecane z wymienionym w etykiecie adiuwantem Violet w stężeniu 0,1 %. Inne adiuwanty mogą być dodawane na własną odpowiedzialność. W uprawie pomidora, gdzie stosowano doglebowo insektycydy z grupy fosforoorganicznych stosować nie wcześniej niż po 7 dniach od zastosowania. Po zabiegu dolistnym insektycydy fosforoorganiczne można stosować nie wcześniej niż po upływie 4 dni od wykonania zabiegu środkiem. Ramzes 25 WG, Titus 25 i Twist 25 WG zalecane są z wymienionym w etykiecie adiuwantem Vivolt w stężeniu 0,1 %. Inne adiuwanty (np. Trend 90 EC,Wetcit) można dodawać na własną odpowiedzialność.

Autor: Prof. dr hab. Adam Dobrzański, Skierniewice


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl