yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZmiany i uzupełnienia w asortymencie herbicydów 2024. Czym chronić uprawy?

Zmiany i uzupełnienia w asortymencie herbicydów 2024. Czym chronić uprawy?

Jakie herbicydy w 2024 roku można wykorzystać i w jaki sposób to zrobić? Szczegółowe informacje przedstawił prof. dr hab. Adam Dobrzański. Sprawdź, jakie zmiany i uzupełnienia w asortymencie zaszły w aktualnym sezonie. 

„Program Ochrony Roślin Warzywnych”, którego częścią jest „Program Ochrony Warzyw przed chwastami”, wydawany przez Plantpress, jest przewodnikiem po zmieniającej się liście środków ochrony roślin i zakresie ich stosowania. Został on opracowany na podstawie wykazu środków ochrony roślin udostępnionych przez MRiRW do końca grudnia 2023 r. W styczniu i lutym MRiRW wydało nowe decyzje dotyczące zmian w wykazie aktualnie zalecanych herbicydów i terminów ich stosowania. Uzupełniono go też o niektóre zarejestrowane herbicydy, które pominięto w opublikowanym „Programie” .

W produkcji towarowej, mimo znacznego postępu w metodach niechemicznych, całkowite wykluczenie herbicydów jest trudne. Herbicydy są środkami ochrony roślin. Ich dopuszczanie do obrotu handlowego i stosowania oparte jest na takich samych regulacjach prawnych jak w wypadku insektycydów i fungicydów. Nie zawsze problem ochrony przed chwastami można rozwiązać herbicydami. Dzięki ich poprawnemu stosowaniu uzyskuje się dobre rezultaty w ograniczaniu strat powodowanych przez chwasty, jednak nie powinno się zapominać o zabiegach profilaktycznych i agrotechnicznych. Wszystkie zabiegi powinny się uzupełniać, tworząc bezpieczny dla środowiska i ekonomicznie uzasadniony system integrowanej ochrony przed chwastami.

Uzupełnienia i nowe rejestracje

Herbicyd Boa Pro 480 EC (s.cz. chlomazon 480 g/l) oprócz fasoli, grochu i ogórka wymienionych w „Programie” został dopuszczony do zwalczania chwastów w selerze korzeniowym uprawianym z siewu w dawce 0,2 l/ha. Chlomazon (360 g/l) w formie środka Clomate 360 CS można stosować bezpośrednio po siewie, w bobie, fasoli szparagowej na świeże i suche nasiona, w grochu zielonym cukrowym i łuskowy, soczewicy i ogórku tak jak Comand 360 CS w dawce 0,2 l/ha. Boa Pro 480 EC i Clomate 360 CS należy stosować bezpośrednio a najpóźniej do 2 dni po siewie do zwalczania chwastów rocznych. Na glebach lżejszych i zawierających mało próchnicy i części ilastych lepiej stosować dawki niższe od podanych w etykiecie, np. 0,05-0,15 l/ha herbicydu Command 480 EC z dodatkiem adiuwantów takich jak Atpolan Soil Maxx lub Atpolan Soil Maxx Premium – 0,3-0,6 l/ha, najlepiej 0,5 l/ha; Grounded, albo Remix – 0,2-0,4 l/ha

Kalamos 100 EC i Vergil 100 EC (s,cz, propachizafop) – to graminicydy zwalczające tylko roczne chwasty jednoliścienne od 3 liści do końca krzewienia w dawce 0,6 l/ha i perz po wykształceniu 3-6 liści do wysokości 15-20 cm w dawce 1,25- 1,5 l/ha. Perz można zwalczać dawkami dzielonymi: 2 razy po 0,6 l/ha w odstępie 12 dni. Można je stosować po wschodach cebuli z siewu, czosnku, szalotce, bobie, fasoli, grochu, soczewicy, brokule, chrzanie, brukwi, kapuście głowiastej (biała, czerwona), kapuście brukselskiej, rzepie, rzodkwi, rzodkiewce, buraku ćwikłowym, marchwi, pietruszce, salsefii, selerze korzeniowym, pasternaku w taki sam sposób jak zalecane w ”Programie” Agaton 100 EC, Agil-S 100 EC, Hitro 100 EC, Zetrola 100 EC, Ready.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapasy zalecanego w kukurydzy cukrowej herbicydu LUMAX 537,5 SE (s.cz. mezotrion 37,5 g/l + s-metolachlor 312,5 g/l) należy zużyć do 23.07.2024 r., ponieważ s-metolachlor wycofano w Europie, jako środek ochrony roślin. Herbicyd ten aplikuję się po siewie przed wschodami lub po wschodach do rozwinięcia 8 liścia właściwego. Kukurydzę wysiewa się zwykle w pierwszej połowie maja, gdy temperatura gleby osiągnie 8°C. Dotyczy to też środków Chart 960 EC, Efica 960 EC, Metos 960 EC, Recosar 960 EC, Smea 960 EC, w których skład wchodzi tylko s-metolachlor (960 g/l). W tym roku można jeszcze te środki stosować. W roku 2025 nie będzie można ich stosować nawet na własną odpowiedzialność, bo będzie to naruszeniem obowiązujących przepisów.

Herbicyd z handlu równoległego Picus (pendimetalina 400 gs.cz/l) jest dopuszczony do stosowania w marchwi, kapuście głowiastej białej, czerwonej, kalafiorze, cebuli z siewu, czosnku, pietruszce korzeniowej, pasternaku, salsefii, brukwi jadalnej (syn. karpiel), rzepie, kalarepie, kapuście brukselskiej, kapuście włoskiej, szalotce z siewu. Herbicyd ten stosować tak jak wymieniony w ”Programie” Activus 400 SC i Pendigan Strong 400 SC.

Herbicydy Ramzes 25 WG, Titus 25 i Twist 25 WG (s.cz. rimsulfuron 250 g/kg) zalecane są pomidorze w zabiegu jednorazowym w dawce 50g/ha po posadzeniu rozsady w fazie od 1 do 8 liścia, na chwasty jednoliścienne znajdujące się w fazie 1-3 liści, a chwasty dwuliścienne w fazie 2-4 liści oraz. Środki stosować po posadzeniu rozsady w fazie od 1 do 8 liścia na chwasty jednoliścienne znajdujące się w fazie 1-3 liści, a chwasty dwuliścienne w fazie 2-4 liści. W zabiegu dwukrotnym (dawka dzielona) pierwszy zabieg należy wykonać dawką 30 g/ha i drugi zabieg dawką 20 g/ha. Drugi zabieg wykonać po upływie 7 dni od pierwszego opryskiwania. Herbicydy te są zalecane z wymienionym w etykiecie adiuwantem Violet w stężeniu 0,1 %. Inne adiuwanty mogą być dodawane na własną odpowiedzialność. W uprawie pomidora, gdzie stosowano doglebowo insektycydy z grupy fosforoorganicznych stosować nie wcześniej niż po 7 dniach od zastosowania. Po zabiegu dolistnym insektycydy fosforoorganiczne można stosować nie wcześniej niż po upływie 4 dni od wykonania zabiegu środkiem. Ramzes 25 WG, Titus 25 i Twist 25 WG zalecane są z wymienionym w etykiecie adiuwantem Vivolt w stężeniu 0,1 %. Inne adiuwanty (np. Trend 90 EC,Wetcit) można dodawać na własną odpowiedzialność.

Autor: Prof. dr hab. Adam Dobrzański, Skierniewice

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl