yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWysoka presja ze strony ziemniaków z Cypru i Egiptu

Wysoka presja ze strony ziemniaków z Cypru i Egiptu

Presja na rynku ziemniaków jest niebywale wysoka. Coraz większą popularność zyskują produkty z zagranicy, natomiast polscy producenci notują niestety niższy popyt, a co za tym idzie… Ich wynagrodzenie spada.

Nawiązując do jednego z ostatnich artykułów, w którym poruszyliśmy kwestię zbliżającego się sezonu na polskie ziemniaki, a także zagrożenia ze strony importowanego warzywa z Rumunii, które trafia na rynek w kluczowym momencie dla polskich producentów i często jest przepakowywane… To tylko wierzchołek góry lodowej. Większą uwagę należy skupić na ziemniakach z Cypru i Egiptu. To właśnie te produkty zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność wśród konsumentów. Oczywiście kosztem produktu z Polski. Wprawdzie w 2022 roku ilość sprowadzonego towaru spadła. Jednak czy tak pozostanie?

Sezon na polskie młode ziemniaki dopiero przed nami, jednak warto poruszyć pewne kwestie już teraz, gdyż obecność importu ze wskazanych stron wpływa również na zainteresowanie krajowym warzywem z ubiegłorocznych zbiorów. Popyt spada… Polska jest natomiast jednym z największych producentów ziemniaków. Czy jest to równoznaczne z samowystarczalnością? Wręcz przeciwnie… Wraz z biegiem lat coraz częściej słyszymy o obecności towaru z zagranicy. Gdzie więc upatrywać przyczyn takiego stanu rzeczy?

Kluczem jest podejście marketów, a także samych konsumentów. Pierwsza grupa niestety nie zawsze dba o lokalnych producentów. Liczy się przede wszystkim cena towaru, a także szeroka oferta produktów na półkach. Często importowanych produktów… Sami konsumenci natomiast coraz częściej kierują się w stronę towaru z zagranicy. Często ze względu na to, że owe warzywa wydają się nieco bardziej „egzotyczne”. A czasem z braku innych możliwości. Tak czy inaczej, polscy producenci są pomijani, a ogólne uzależnienie od towarów importowanych wzrasta. Gdzie podział się patriotyzm konsumencki?

Jedyna szansa pozostaje w konsumentach, którzy wybiorą polski produkt, a nie warzywo z zagranicy. Pamiętajmy, warto wspierać polskich producentów! Należy jednak odnotować, że we wszystkim są dwie strony i sami producenci również muszą elastycznie pochodzić do tematu. Śledzić nawyki swoich odbiorców, a także oferować różnorakie odmiany.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na poniższych wykresach znajdują się dane odnośnie importu ziemniaków (CN: 0701) z Cypru i Egiptu w latach 2012-2022. Zostały sporządzone na podstawie Eurostatu.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl