yara ogólna nawożenie warzywa

SDF Deutz ciągniki

Horsch terrano uprawa

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCo z cenami prądu w 2024 roku?

Co z cenami prądu w 2024 roku?

– Nie możemy pozwolić, by gospodarstwa domowe po nowym roku nie były chronione przed wysokimi cenami energii elektrycznej. W związku z tym rząd planuje złożyć projekt ustawy przedłużającej Tarczę Solidarnościową w jej obecnym kształcie na kolejny rok – deklaruje Jacek Sasin.

– Spółki energetyczne złożyły wnioski o nowe taryfy dla gospodarstw domowych na rok 2024 r. w oparciu o wysokość realnie ponoszonych i precyzyjnie skalkulowanych kosztów. Ostateczne ustalenie taryf to kompetencja Prezesa URE, ale już widać, że konieczne jest wprowadzenie mechanizmu osłony obywateli przed wzrostem cen w 2024 r. – dodaje Sasin.

Obecnie Polacy, jak możemy przecztać w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, korzystają z jednych z najniższych cen prądu w Europie, dzięki wprowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy, w grudniu 2022 r. Tarczy Solidarnościowej. Zgodnie z jej zapisami, dla gospodarstw domowych w Polsce, ceny za energię elektryczną pozostały na poziomie korzystnych stawek z 2022 r. do określonego limitu zużycia:

  • 3000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • 3600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 4000 kWh dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Spółki energetyczne zgodnie z wymogami prawa, jak co roku, złożyły do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zatwierdzenie taryf dla gospodarstw domowych (tzw. „taryfa G”) na kolejny rok. Przedsiębiorstwa obrotu energią, które wnioskują do prezesa URE o zatwierdzenie taryf na kolejny rok kalendarzowy, opierają ich wysokość na realnie ponoszonych i precyzyjnie skalkulowanych kosztach, w tym zakupu energii elektrycznej. Są one ściśle uzależnione od hurtowego rynku energii, który funkcjonuje w ramach przepisów określonych w krajowym i unijnym prawie.

– Aby chronić polskie rodziny przed kryzysem energetycznym rząd Zjednoczonej Prawicy zastosował większość rozwiązań spośród przewidzianych przez europejskie prawo, mających na celu zredukowanie cen dla odbiorców energii elektrycznej – podaje MAP.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Od końca 2021 roku do początku 2023 roku w Polsce zastosowano:

  • Obniżony podatek energetyczny / VAT:

W 2022 roku w Polsce obowiązywała obniżona stawka podatku VAT z 23% do 5% oraz zawieszono pobieranie akcyzy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych oraz zmniejszono akcyzę dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe.

  • Regulacja cen detalicznych energii:

W 2023 roku ceny energii dla gospodarstw domowych zostały zamrożone na poziomie z 2022 roku (do określonego limitu zużycia), a dla MŚP, samorządów i odbiorców wrażliwych wyznaczono cenę maksymalną, której sprzedawca nie może przekroczyć, na poziomie 785 zł/MWh (od 1 października 2023 – 693 zł/MWh). Ciężar finansowania zamrożenia cen wzięły na siebie największe spółki energetyczne i budżet państwa.

  • Wsparcie finansowe odbiorców wrażliwych

Zwiększone limity zużycia energii po preferencyjnej cenie dla rolników, dużych rodzin i rodzin z osobą z niepełnosprawnością, dodatek energetyczny w wysokości 1000-1500 zł dla gospodarstw domowych posiadających pompy ciepła, dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych wykorzystujących elektryczność jako źródło ogrzewania.

Źródło: MAP

agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl