yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościJadalna powłoka zamiast plastikowego opakowania?

Jadalna powłoka zamiast plastikowego opakowania?

Tworzywa sztuczne wykorzystywane w sektorze warzyw jako opakowania chroniące produkt widzimy na każdym kroku. Równocześnie obserwujemy jak poszczególne kraje wprowadzają coraz to większe restrykcje odnośnie stosowania tego typu opakowań. Jak więc zabezpieczyć warzywa, na przykład ogórki?

Coraz bardziej istotny staje się dla wielu konsumentów aspekt zrównoważonego rozwoju. Kraje jak Hiszpania czy Francja wprowadziły już zakaz używania opakowań z tworzyw sztucznych. Wyjątkiem są bardzo wrażliwe produkty, jednak już teraz widzimy w jakim kierunku to zmierza.

Czym więc zastąpimy plastikowe opakowania?

Z pomocą przyjdą nam jadalne zamienniki. Na tą chwilę, w Europie takie rozwiązanie nie jest jeszcze popularne, ale w przyszłości może okazać się niezbędne. Powłokę opracowała holenderska firma Liquidseal i Rijk Zwaan. Póki co rozwiązanie stosowane jest w przypadku kwiatów i niejadalnych skórek owoców. Jednak warto zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych i na kilku innych rynkach stosowanie z jadalną skórką jest już dozwolone.

Jak wyglądają koszty i jakie są pozytywne aspekty takiego rozwiązania?

Koszty znacznie się nie różnią. Powłoka pozwoli natomiast w znaczącym stopniu przedłużyć przydatność produktów do spożycia. Zainteresowanie tym trendem widzimy również w innych krajach. Podobnym projektem zajęła się izraelska firma Sufresca. Wprowadziła słabo przepuszczalną, niewidoczną i przy tym jadalną powłokę, która na ten moment znalazła zastosowanie w przypadku ogórka, mango i pomidorków koktajlowych. Firma twierdzi, że trwałość produktów można zwiększyć nawet o kilka tygodni.

Wprowadzenie tego typu rozwiązań mogłoby znacznie przysłużyć się krajowym rynkom świeżych warzyw jak i owoców. Jak podaje FAO, jedna trzecia produkcji zapasów żywności trafia aktualnie do śmieci.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Idea godna pochwały, jednak jak to zazwyczaj bywa, przed nami jeszcze długa droga. Opracowanie tego typu powłok wymaga wiele pracy, jest procesem skomplikowanym. Wynika to z różnic w składzie chemicznym i strukturze skórki. Do tego dochodzi szybkość oddychania jak i zawartość wody.

Warto jednak wiedzieć jakie rozwiązania będziemy mogli napotkać w przyszłości.

Źródło: fruitveb.hu

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl