yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWyłudziły unijne dopłaty w wysokości 300 tysięcy zł

Wyłudziły unijne dopłaty w wysokości 300 tysięcy zł

Prokuratura Rejonowa w Ełku skierowała akt oskarżenia przeciwko 40-letniej mieszkance Ełku oraz jej również 40-letniej kuzynce z Moniek oskarżonym o wyłudzenie unijnych dopłat do działek rolnych w wysokości ponad 300 000 zł.

Z ustaleń śledztwa wynika, że mieszkanka województwa podlaskiego wcześniej pracowała w jednym z oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2018 roku nakłoniła swoją kuzynkę z Ełku do złożenia wniosków o unijne dopłaty dla producentów rolnych na działki, co do których żadna z nich nie była właścicielem, ani nie posiadała do nich żadnego innego tytułu prawnego. Jednocześnie były to działki, na które prawdziwi właściciele nie występowali dotąd o dopłaty.

Była pracownica Agencji opracowała treść wniosków, pozyskała mapki i inne załączniki. We wnioskach wskazywano niezgodnie z prawdą, że ełczanka prowadzi tam samodzielnie gospodarstwo rolne i spełnia inne kryteria do otrzymania wsparcia. Wnioski dotyczyły ponad 300 działek. W ten sposób wprowadzono w błąd Biuro Powiatowe ARiMR w Ełku, które w 2019 r. wypłaciło dopłaty w łącznej kwocie ponad 300.000 zł.

Do wykrycia procederu doszło, kiedy jeden z rolników z okolic Grajewa chciał wystąpić o dopłaty unijne do kilku swoich działek. Dowiedział się wówczas, że nie może otrzymać wsparcia, bo na jego działki ktoś inny pobiera dopłaty. 

W wyniku szybkich działań prokuratora na koncie bankowym ełczanki zatrzymano ponad 200.000 zł, a w miejscu zamieszkania drugiej kobiety znaleziono gotówkę w kwocie 100.000 zł. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Obecnie obie kobiety zostały objęte aktem oskarżenia, mieszkanka Ełku za wyłudzenie dopłat i składanie nierzetelnych wniosków o nie, a druga kobieta za tzw. sprawstwo kierownicze, czyli za kierowanie wykonaniem przestępstwa przez ełczankę. Obu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Ełk

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl