Produkcja cebuli w krajach UE w 2021 r. była wyższa niż w roku 2020, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę w wielu krajach duży udział w plonie stanowiła cebula drobna oraz z grubą szyjką i niedojrzała, której przydatność do handlu i przechowania jest niska.

🟧 Cebula w Polsce
Rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego w Polsce w 2021 r. było opóźnione. W niektórych rejonach można było rozpocząć prace polowe i wysiew cebuli dopiero w połowie kwietnia. Wegetacja cebuli z siewu jesiennego opóźniła się o 10 dni, a plantacji uszkodzonych podczas zimy nie było zbyt dużo (ok. 2 proc.).


Sadzenie dymki wiosennej rozpoczęło się pod koniec marca. Warunki agrometeorologiczne były niekorzystne dla ogrodnictwa, a kwiecień okazał się najchłodniejszym miesiącem w ostatnich 20 latach.


Występujące chłodne dni i opady deszczu oraz spadki temperatury przy gruncie do –5, a lokalnie nawet do –10°C nie sprzyjały rozpoczęciu prac polowych i wzrostowi cebuli ozimej. W maju nastąpiła poprawa warunków, chociaż były one zróżnicowane zależnie od rejonu. Występujące opady przy podwyższeniu temperatury korzystnie wpłynęły na przyspieszenie opóźnionej wegetacji roślin. Cebula z siewu na początku czerwca miała zaledwie 1–2 liście. Dodatkowym problemem było zwalczanie chwastów. W połowie czerwca cebula na większości plantacjach miała 3–4 liście. Intensywne opady deszczu notowano w maju oraz w lipcu i sierpniu. Miejscami ilość opadów wynosiła od 80 do 140 mm/m2. W niektórych rejonach kraju opady były jeszcze silniejsze, przekraczające nawet 180 mm w lipcu i sierpniu. Taka pogoda stwarzała problemy z ochroną roślin przed szkodnikami i chorobami, a także z nawożeniem pogłównym. Zbiory cebuli z siewu ozimego rozpoczęły się ok. 10 czerwca i były opóźnione nawet o 2–3 tygodnie. Większe problemy mieli producenci, którzy uprawiali cebulę z dymki wysadzanej wiosną, głównie wskutek znacznego opóźnienia sadzenia oraz silnego porażenia przez choroby.
Zobacz także:
- Rekordowe plony cebuli w Holandii
-
Cebula zimująca w dobrej formie – stan plantacji 21.05.2021 r. [VIDEO]
- Cebula z rozsady 2021
- Ta cebula jest w extra kondycji
- Cebula – aktualna sytuacja na polach – 19.06.2021 r.
🧅 Produkcja cebuli w 2021 r. w Polsce była nieco wyższa niż w ostatnim sezonie, głównie wskutek powiększenia areału uprawy. Jakość cebuli jest zróżnicowana zależnie od rejonu produkcji i duży udział stanowi cebula drobna, poniżej 40 mm – ok. 30 proc., a udział cebuli dużej, powyżej 70 mm, wynosi ok. 15 proc. Przydatność przechowalnicza również jest gorsza niż w ostatnim sezonie, głównie ze względu na przebieg pogody w okresie wegetacji. Ceny cebuli są analogiczne, jak w ostatnim sezonie, ale należy spodziewać się wzrostu wraz z wydłużeniem okresu przechowywania.
🟨 W Europie znaczącym producentem cebuli jest Holandia
Powierzchnia uprawy cebuli z siewu w Holandii wyniosła w 2021 r. 30 126 ha i była wyższa o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Notowano duży udział cebul porażonych przez bakteriozy i fuzaryjne gnicie. Cebula z siewu jest doskonałej jakości, gdyż warunki podczas zbioru były bardzo dobre. Zbiory cebuli z siewu w 2021 r. w Holandii były rekordowe i wyniosły ok. 1572 tys. t, a cebuli z dymki – ok. 350 tys. t. W bieżącym sezonie na eksport przeznaczono ok. 1310 tys. t, czyli w ciągu tygodnia eksport cebuli z Holandii wyniesie 25 200 t. Wielkość cebul jest nieco mniejsza niż w poprzednim sezonie i większość stanowi cebula o średnicy 60–75 mm – 55 proc., a ponad 75 mm – zaledwie 5 proc.
🟨 Cebula Hiszpanii
W Hiszpanii areał uprawy cebuli w 2021 r. wynosił 26 200 ha (wzrost powierzchni uprawy o 6 proc. w stosunku do roku 2020), a zbiory ponad 1560 tys. t. Siewy cebuli były nieco opóźnione, a rozwój początkowy wschodów utrudniony z powodu sztormu „Filomena”. W okresie wegetacji były odpowiednie warunki dla wzrostu i rozwoju roślin, aczkolwiek w końcu okresu wegetacji było deszczowo, co nie sprzyjało dosuszaniu cebuli i zbiorom. Stosunkowo wysoki udział w plonie stanowi cebula duża – powyżej 35 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy było tylko 20 proc. Jakość cebuli jest bardzo dobra lub dobra, cena cebuli jest niższa od średniej z ostatnich 10 sezonów.
prof. dr hab. Franciszek Adamicki, Skierniewice
dr Sonja Illert, AMI – Agrarmarkt Informations – Gesellschaft,
Bonn, Niemcy
Cały artykuł (“Konferencja Euronion 2021”) możecie Państwo przeczytać w styczniowym wydaniu miesięcznika “Warzywa”. Serdecznie zapraszamy do prenumeraty czasopisma w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl