yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościProdukcja cebuli - podsumowanie sezonu 2021

Produkcja cebuli – podsumowanie sezonu 2021

Produkcja cebuli w krajach UE w 2021 r. była wyższa niż w roku 2020, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę w wielu krajach duży udział w plonie stanowiła cebula drobna oraz z grubą szyjką i niedojrzała, której przydatność do handlu i przechowania jest niska.

🟧  Cebula w Polsce

Rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego w Polsce w 2021 r. było opóźnione. W niektórych rejonach można  było rozpocząć prace polowe i wysiew cebuli dopiero w połowie kwietnia. Wegetacja cebuli z siewu jesiennego opóźniła się o 10 dni, a plantacji uszkodzonych podczas zimy nie było zbyt dużo (ok. 2 proc.).

Najwięcej cebuli uprawia się z nasion wysiewanych wiosną. Fot. AA

Sadzenie dymki wiosennej rozpoczęło się pod koniec marca. Warunki agrometeorologiczne były niekorzystne dla ogrodnictwa, a kwiecień okazał się najchłodniejszym miesiącem w ostatnich 20 latach.

Plantatorzy wybierający uprawę cebuli z dymki decydują się na sadzenie wiosną. Fot. AA

Występujące chłodne dni i opady  deszczu oraz spadki temperatury przy gruncie do –5, a lokalnie nawet do –10°C nie sprzyjały rozpoczęciu prac polowych i wzrostowi cebuli ozimej. W maju nastąpiła poprawa warunków, chociaż były one zróżnicowane zależnie od rejonu. Występujące opady przy podwyższeniu temperatury korzystnie wpłynęły na przyspieszenie opóźnionej wegetacji roślin. Cebula z siewu na początku czerwca miała zaledwie 1–2 liście. Dodatkowym problemem było zwalczanie chwastów. W połowie czerwca cebula na większości plantacjach miała 3–4 liście. Intensywne opady deszczu notowano w maju oraz w lipcu i sierpniu. Miejscami ilość opadów wynosiła od 80 do 140 mm/m2. W niektórych rejonach kraju opady były jeszcze silniejsze, przekraczające nawet 180 mm w lipcu i sierpniu. Taka pogoda stwarzała problemy z ochroną roślin przed szkodnikami i chorobami, a także z nawożeniem pogłównym. Zbiory cebuli z siewu ozimego rozpoczęły się ok. 10 czerwca i były opóźnione nawet o 2–3 tygodnie. Większe problemy mieli producenci, którzy uprawiali cebulę z dymki wysadzanej wiosną, głównie wskutek znacznego opóźnienia sadzenia oraz silnego porażenia przez choroby.

Zobacz także:

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

🧅 Produkcja cebuli w 2021 r. w Polsce była nieco wyższa niż w ostatnim sezonie, głównie wskutek powiększenia areału uprawy. Jakość cebuli jest zróżnicowana zależnie od rejonu produkcji i duży udział stanowi cebula drobna, poniżej 40 mm – ok. 30 proc., a udział cebuli dużej, powyżej 70 mm, wynosi ok. 15 proc. Przydatność przechowalnicza również jest gorsza niż w ostatnim sezonie, głównie ze względu na przebieg pogody w okresie wegetacji. Ceny cebuli są analogiczne, jak w ostatnim sezonie, ale należy spodziewać się wzrostu wraz z wydłużeniem okresu przechowywania.

 

🟨 W Europie znaczącym producentem cebuli jest Holandia

Powierzchnia uprawy cebuli z siewu w Holandii wyniosła w 2021 r. 30 126 ha i była wyższa o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Notowano duży udział cebul porażonych przez bakteriozy i fuzaryjne gnicie. Cebula z siewu jest doskonałej jakości, gdyż warunki podczas zbioru były bardzo dobre. Zbiory cebuli z siewu w 2021 r. w Holandii były rekordowe i wyniosły ok. 1572 tys. t, a cebuli z dymki – ok. 350 tys. t. W bieżącym sezonie na eksport przeznaczono ok. 1310  tys. t, czyli w ciągu tygodnia eksport cebuli z Holandii wyniesie 25 200 t. Wielkość cebul jest nieco mniejsza niż w poprzednim sezonie i większość stanowi cebula o średnicy 60–75 mm – 55 proc., a ponad 75 mm – zaledwie 5 proc.

🟨 Cebula Hiszpanii

W Hiszpanii areał uprawy cebuli w 2021 r. wynosił 26 200 ha (wzrost powierzchni uprawy o 6 proc. w stosunku do roku 2020), a zbiory ponad 1560 tys. t. Siewy cebuli były nieco opóźnione, a rozwój początkowy wschodów utrudniony z powodu sztormu „Filomena”. W okresie wegetacji były odpowiednie warunki dla wzrostu i rozwoju roślin, aczkolwiek w końcu okresu wegetacji było deszczowo, co nie sprzyjało dosuszaniu cebuli i zbiorom. Stosunkowo wysoki udział w plonie stanowi cebula duża – powyżej 35 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy było tylko 20 proc. Jakość cebuli jest bardzo dobra lub dobra, cena cebuli jest niższa od średniej z ostatnich 10 sezonów.

prof. dr hab. Franciszek Adamicki, Skierniewice
dr Sonja Illert, AMI – Agrarmarkt Informations – Gesellschaft,
Bonn, Niemcy

Cały artykuł (“Konferencja Euronion 2021”) możecie Państwo przeczytać w styczniowym wydaniu miesięcznika “Warzywa”. Serdecznie zapraszamy do prenumeraty czasopisma w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl

 

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl