yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCebula - aktualna sytuacja na polach - 19.06.2021 r.

Cebula – aktualna sytuacja na polach – 19.06.2021 r.

Obserwując liczne plantacje cebuli z siewu wiosennego, zauważa się, że rośliny mają 3-4 liście. Porównując do ubiegłego roku, jest o około dwóch liści mniej. Taka sytuacja jest konsekwencją bardzo zimnej wiosny. Cebule w typie Rijnsburger do końca czerwca, czyli tego najdłuższego dnia, są w fazie wegetatywnej, czyli tworzą masę liściową. Już niebawem rośliny wejdą w fazę tworzenia się cebul – informuje Piotr Manista z firmy Hazera. 

Cebula 18 czerwca. Odmiana Centro. Fot. P. Manista

W tym roku początek produkcyjny był trudny. Nieprzychylna zimna wiosna miała wpływ na termin siewu nasion cebuli i wegetację roślin. Producenci i hodowcy obserwują opóźnienia we wzroście roślin o około 2-3 tygodnie. W przeważającej części kraju rośliny cebuli wytworzyły 3-4 liście. Tylko na bardzo dobrych stanowiskach rośliny mają 5-6 liści, czyli tyle mieć powinny na tą chwilę. Niestety to może odbić się na plonie. Obserwując liczne plantacje cebuli w Polsce zauważa się dużą różnice w kondycji roślin w zależności od użytej formy nasion. W tych gospodarstwach, gdzie wykorzystano nasiona podkiełkowane wzrost roślin jest dużo lepszy od tych, gdzie zastosowano standardowe nasiona. Kiełkowanie nasion w tych trudnych warunkach było znacznie lepsze i szybsze (7-10 dni). Obserwujemy rozwój tego segmentu informuje Piotr Manista z firmy Hazera.

Plantacja cebuli (Centro) na Kujawach. Fot. P. Manista
Plantacja cebuli czerwonej odmiana Kamal

Jak informuje mnie Piotr Manista, podobnie wygląda sytuacja w Holandii. Tam również niekorzystnie warunki agrometeorologiczne wiosną wpłynęły na opóźnienie w wegetacji roślin.

Cebula ozima

Z kolei zbiór cebuli ozimej rozpoczął się już ponad dwa tygodnie temu. Ceny obranej, mytej cebuli oscylują na poziomie 3 zł/kg. Rynek zamrażalniczy już rozpoczął kontrakty z producentami w cenie 1,2-1,3 zł/kg. W Holandii również odbywa się zbiór cebuli, który potrwa do końca lipca. Tam na chwilę obecną cena jest na poziomie 0,8-1 zł/kg – dodaje P. Manista.

Zachwaszczenia plantacja cebuli. Fot. A. Andrzejewska

W bieżącym sezonie dużym problemem na wielu plantacjach jest zachwaszczenie. Tam nie udało się wykonać zabiegów herbicydowych w terminie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Obecna, upalna aura sprzyja w rozwoju wciornastków, jego pojawienie się na plantacjach cebuli, to kwestia czasu. Na plantacjach cebuli ozimej obserwuje się chorób Stemphylium, mączniaka rzekomego.

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl