Cebula – aktualna sytuacja na polach – 19.06.2021 r.

Cebula z nasion podkiełkowanych. Siew 27 marca. Fot. P. Różański, Hazera

Obserwując liczne plantacje cebuli z siewu wiosennego, zauważa się, że rośliny mają 3-4 liście. Porównując do ubiegłego roku, jest o około dwóch liści mniej. Taka sytuacja jest konsekwencją bardzo zimnej wiosny. Cebule w typie Rijnsburger do końca czerwca, czyli tego najdłuższego dnia, są w fazie wegetatywnej, czyli tworzą masę liściową. Już niebawem rośliny wejdą w fazę tworzenia się cebul – informuje Piotr Manista z firmy Hazera. 

Cebula 18 czerwca. Odmiana Centro. Fot. P. Manista

W tym roku początek produkcyjny był trudny. Nieprzychylna zimna wiosna miała wpływ na termin siewu nasion cebuli i wegetację roślin. Producenci i hodowcy obserwują opóźnienia we wzroście roślin o około 2-3 tygodnie. W przeważającej części kraju rośliny cebuli wytworzyły 3-4 liście. Tylko na bardzo dobrych stanowiskach rośliny mają 5-6 liści, czyli tyle mieć powinny na tą chwilę. Niestety to może odbić się na plonie. Obserwując liczne plantacje cebuli w Polsce zauważa się dużą różnice w kondycji roślin w zależności od użytej formy nasion. W tych gospodarstwach, gdzie wykorzystano nasiona podkiełkowane wzrost roślin jest dużo lepszy od tych, gdzie zastosowano standardowe nasiona. Kiełkowanie nasion w tych trudnych warunkach było znacznie lepsze i szybsze (7-10 dni). Obserwujemy rozwój tego segmentu informuje Piotr Manista z firmy Hazera.

Plantacja cebuli (Centro) na Kujawach. Fot. P. Manista
Plantacja cebuli czerwonej odmiana Kamal

Jak informuje mnie Piotr Manista, podobnie wygląda sytuacja w Holandii. Tam również niekorzystnie warunki agrometeorologiczne wiosną wpłynęły na opóźnienie w wegetacji roślin.

Cebula ozima

Z kolei zbiór cebuli ozimej rozpoczął się już ponad dwa tygodnie temu. Ceny obranej, mytej cebuli oscylują na poziomie 3 zł/kg. Rynek zamrażalniczy już rozpoczął kontrakty z producentami w cenie 1,2-1,3 zł/kg. W Holandii również odbywa się zbiór cebuli, który potrwa do końca lipca. Tam na chwilę obecną cena jest na poziomie 0,8-1 zł/kg – dodaje P. Manista.

Zachwaszczenia plantacja cebuli. Fot. A. Andrzejewska

W bieżącym sezonie dużym problemem na wielu plantacjach jest zachwaszczenie. Tam nie udało się wykonać zabiegów herbicydowych w terminie.

Obecna, upalna aura sprzyja w rozwoju wciornastków, jego pojawienie się na plantacjach cebuli, to kwestia czasu. Na plantacjach cebuli ozimej obserwuje się chorób Stemphylium, mączniaka rzekomego.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności