yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościTrud i zmagania po wichurze w Małopolsce. FILM.

Trud i zmagania po wichurze w Małopolsce. FILM.

Smutny obraz na polach uprawowych po wichurze z dnia 10 marca br. w gm. Igołomia-Wawrzeńczyce.

Wiatr położył tunele foliowe niczym domek z kart. Jaka to musiała być siła wiatru, że spowodowała aż takie zniszczenia?” – mówi jedna z producentek warzyw z Wawrzeńczyc. Na filmie widać jakiej rangi są to zniszczenia. Wczesna uprawa warzyw w tunelach foliowych jest zawsze ryzykowna, głównie za sprawą niskiej temperatury powietrza o tej porze roku. Nikt nie spodziewał się, że silny wiatr w marcu może zniszczyć ponad 90% obiektów uprawowych.

____________________________________________________________________

Pani Wioleta z Karwina (gm. Koniusza) przesłała do redakcji kilka zdjęć poniszczonych tuneli foliowych w jej gospodarstwie. Dzień po wichurze wspólnie z rodziną usuwali zniszczenia wywołane silnym wiatrem. Stawiali ponownie konstrukcję i zakładali folię. “Smutne dla nas jest to, że od grudnia pracowaliśmy nad wczesną uprawą warzyw – począwszy od produkcji rozsady w mnożarkach – po sadzeniu roślin skończywszy. Siejesz, pikujesz, sadzisz i, przychodzi godzina i jest po wszystkim. Ale nie poddajemy się!” – tak wypowiada się producentka z Karwina.

Zniszczone tunele foliowe w miejscowości Karwin

_____________________________________________________________________

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kolejne szkody w uprawie warzyw pod osłonami foliowymi w gospodarstwie pana Michała w miejscowości Złotniki (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce). “Z 45 tuneli foliowych o szerokości 6 m i 8 m  nienaruszonych przez wiatr pozostało pięć sztuk. Niestety dzisiejsza (11 marca) pogoda również kładzie kłody pod nogi, trudne warunki utrudniają prace po nocnej wichurze” – informuje nas Michał, producent warzyw z okolic Krakowa. Tymczasem silne podmuchy wiatru wyrządziły w tym gospodarstwie jeszcze większe szkody – mocno ucierpiał dach domu tego producenta.

Tekst i film A. Wilczyńska

fot. A. Wilczyńska, Wioleta z Karwina, Michał ze Złotnik

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl