yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPolowe warsztaty pomidorowe z Agro Akademią

Polowe warsztaty pomidorowe z Agro Akademią

Po cyklu przedsezonowych spotkań Agro Akademii przyszła kolej na serię warsztatów polowych, których inauguracja odbyła się 27 czerwca na plantacji Elwiry i Leszka Chudziaków w Pawłowie. Licznie przybyłych producentów pomidorów z rejonu Pudliszek i Kotlina gościły: firma BASF, SGP Pudliszki, Związek Producentów Owoców i Warzyw Pomwitrus i Związek Producentów Owoców i Warzyw Wielkopolanie oraz partnerzy: ADOB, Hazera, HM.Clause i Awimex.

Dla uczestników spotkania przygotowano pole pokazowe z kolekcją odmian kilku firm nasiennych, wystąpienia partnerów spotkania oraz zalecania ochroniarskie uwzględniające aktualne warunki na polu i fazę rozwoju roślin.

Maciej Wita reprezentujący firmę BASF zaznaczał, że po wybraniu odmian i założeniu plantacji należy rośliny ochronić przed patogenami. W ofercie firmy BASF znaleźć można kilka fungicydów, które warto uwzględnić w programie ochrony pomidorów przed chorobami.

Jednak już na wstępie specjalista firmy BASF podkreślał, że kluczem do skutecznej ochrony tak pomidorów, jak i innych upraw jest naprzemienne stosowanie substancji aktywnych. – Do ok. 25 czerwca w okolicach Pudliszek nie występowało zagrożenie zarazą ziemniaka na pomidorze ze względu na panującą suszę i wysoką temperaturę, chłodne noce sprawiły natomiast, że mieliśmy do czynienia z presją alternariozy. Jednak deszcz, który spadł w ostatnich dniach czerwca (ok 30 mm), niższa temperatura powietrza i tworzące się mgły diametralnie zmieniły sytuację. Pojawiło się wysokie ryzyko infekcji, a warto pamiętać, że w przypadku zarazy największą skuteczność mają zabiegi prewencyjne.

Do pierwszych zabiegów wykonywanych bezpośrednio po posadzeniu roślin, jeszcze przed wejściem w fazę kwitnienia rekomenduję Acrobat 69 MZ WG (dimetomorf i mankozeb) o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym. Z kolei w fazie najintensywniejszego kwitnienia warto wykonać zabieg fungicydem Cabrio Duo 112 EC, który skutecznie zwalcza alternariozę, wykazuje także działanie na zarazę ziemniaka, jednak w przypadku wysokiej presji ostatniego z wymienionych patogenów warto zastosować ten produkt w mieszaninie z innym, typowo „zarazowym” fungicydem np. Orvego 525 SC. Cabrio Duo 112 EC dzięki zawartości piraklostrobiny nie tylko zwalcza patogeny chorobotwórcze, ale także wpływa na fizjologię roślin intensyfikując ich wzrost. Zaobserwowano także w praktyce, że stosowanie tego produktu w okresie kwitnienia, kiedy nie można wykorzystywać środków miedziowych ogranicza występowanie bakteryjnej centkowatości pomidora.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kolejny fungicyd z palety firmy BASF – Signum 33 WG zaleca się stosować na początku dojrzewania owoców, kiedy pomidory zaczynają się przebarwiać. Rekomendowana dawka to 1 kg/ha, maksymalnie dwukrotnie w sezonie. Taki zabieg pozwala utrzymać zdrowotność plonu podczas dojrzewania owoców – mówił M. Wita.

Na zakończenie spotkania dr Artur Miszczak poruszył istotny dla plantatorów temat pozostałości środków ochrony roślin w pomidorach.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl