Grodan - nowe technologie dla nowego pokolenia

Przyszłość produkcji szklarniowej jest nierozerwalnie związana z nowoczesnymi technologiami, ale również z nowym pokoleniem ogrodników, które ma potencjał, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie stwarza wprowadzenie rozwiązań hi-tech pod dachy szklarni.  O tym właśnie było tegoroczne spotkanie w ramach projektu firmy Grodan  „Młody Ogrodnik” zorganizowane 14 i 15 listopada w Poznaniu.

Ogrodnictwo 4.0, sztuczna inteligencja na usługach biznesu, gromadzenie i wykorzystywanie danych w ogrodnictwie – to jedne z wielu interesujących zagadnień, które pierwszego dnia spotkania przedstawiono jako wstęp do premierowej prezentacji platformy e-Gro, nowego innowacyjnego projektu firmy Grodan. Tworzona z udziałem polskiego zespołu platforma ma umożliwić prowadzenie precyzyjnej uprawy w oparciu o analizę olbrzymiej liczby danych, które już są dostępne dla ogrodnika w szklarni  (z komputera klimatycznego i pozostałych czujników), ale bez ich analizy i obróbki są one użyteczne w niewielkim stopniu. E-Gro umożliwia optymalizację podejmowanych decyzji uprawowych poprzez generowanie zaleceń i alertów oraz prognozowanie plonów. Platforma znajduje się w fazie wdrożeniowej i jest testowana przez trzydziestu ogrodników w różnych częściach świata. Ich doświadczenia i spostrzeżenia umożliwiają specjalistom Grodan udoskonalanie projektu. Tym co wyróżnia platformę jest wykorzystanie maszynowego uczenia (nazywanego w uproszczeniu sztuczną inteligencją) – im dłużej system działa i więcej sytuacji analizuje, tym trafniejsze są jego zalecenia i przewidywania.

Więcej na temat spotkania i platformy e-Gro można będzie przeczytać w czasopiśmie „Szklarnie Tunele Osłony”. Zapraszamy do prenumeraty www.plantpress.pl [tutaj].

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności