yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościProtesty przybierają na sile – rolnicy wciąż mają nadzieję!

Protesty przybierają na sile – rolnicy wciąż mają nadzieję!

Wielu rolników zjawiło się w miejscach protestów wspólnie walczyć o poprawę warunków prowadzenia gospodarstw. Bez wątpienia jest to jasny znak – nie poddamy się tak łatwo. Setki ciągników, tysiące rolników dziesiątki protestów w całej Polsce, wszyscy zgodnie w jednym celu przemierzają drogi. Wszyscy walczą o polskie rolnictwo.

Kryzys w rolnictwie dotyka obecnie chyba każdej branży. Wzrost stóp procentowych, cen za energię, gaz, paliwo czy nawozy. Wszystko to przekłada się na nieustannie rosnące koszty produkcji. Co ma zrobić rolnik? Sam nie ma wystarczającej siły, by się temu przeciwstawić. Jednak działając wspólnie bez wątpienia mamy ogromną siłę i możliwości oddziaływania na rządzących.

Żądania i postulaty protestujących są jasne. Przede wszystkim „stop drożyźnie!”. Wysokie marże nawozów, energii, gazu, paliwa powinny zostać obniżone w spółkach Skarbu Państwa. Dla rolników to poważny problem. Nie jesteśmy w stanie produkować owoców i warzyw przy tak wysokich cenach środków produkcji rolnej. Koszty produkcji przerosną nasze zyski.

Po drugie „NIE dla Zielonego Ładu”. Zdaniem protestujących będzie on miał jednoznacznie negatywny wpływ na polskie rolnictwo. Ceny za produkty żywnościowe dla komsumentów drastycznie pójdą w górę. – Nie jesteśmy na jego przyjęcie przygotowani finansowo ani organizacyjnie. […] Przed jego przyjęciem musimy zrobić porządek we własnym domu poprzez zmiany systemowe, które zwiększą pozycję i siłę polskiego rolnictwa. Jak na razie polskie rolnictwo jest zbyt słabe ekonomicznie – mówi Andrzej Waszczuk, przewodniczący protestujących w Lubinie.

Dużo mówi się ostatnio o stratach wywołanych wichurami w kontekście ubezpieczeń. Powszechnie wiadomo, że ubezpieczalnie unikają podpisywania umów, a jeśli jest taka możliwość, wiąże się to z ogromnymi kosztami. Protestujący domagają się więc wprowadzenia sprawiedliwego systemu ubezpieczeń dla rolnictwa, które pomogłoby zarówno w tym jak i w przypadku innych kataklizmów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ponadto zwracają uwagę na oddłużenie polskich wsi. Rolnictwo jest coraz bardziej zadłużone. Producenci rolni nie są w stanie poradzić sobie z utrzymaniem swoich gospodarstw. Potrzebujemy przepisów administracyjnych, które pozwolą wyjść z tych problemów – komentuje Jarosław Miściur, jeden z protestujących.

Kolejnym postulatem jest zaprzestanie inwigilacji. Jak mówi ww. rozmówca, obywatele nie mogą być inwigilowani. Przykładem z ostatnich czasów jest Prezes Agrounii Michał Kołodziejczak. Był on podsłuchiwany pegazusem. Zobaczcie jak duże pieniądze zostały wydane na to, by podsłuchiwać jednego człowieka. Człowieka, który tak naprawdę chce pracować dla dobra ogółu, dla dobra społeczeństwa.

Na koniec protestujący domagają się wprowadzenia pakietu Agrounii. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie udziału produktów pochodzenia polskiego na półkach marketów (Minimum 70% polskich produktów w marketach), na terenie naszego kraju. Produkty powinny być znakowane, a przy owocach i warzywach powinny być dwie ceny. Detaliczna oraz ta, którą otrzymuje producent.

Ogromna frekwencja gospodarzy z całej Polski potwierdza konieczność zmian w rolnictwie. Każdy wciąż ma nadzieję. Nikt nie podda się bez walki. Dziś pokazujemy, że produkcja żywności to nie musi być jakiś margines, jeśli chodzi o zawód w tym kraju. Rolnicy nie muszą być traktowani jak trędowaci – mówi Michał Kołodziejczak, Prezes Agrounii.

Protest rolników w Polsce Protest rolników w Polsce Protest rolników w Polsce Protest rolników w PolsceProtest rolników w PolsceProtest rolników w Polsce

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl