• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościŚwiatowy rynek papryki

Światowy rynek papryki

Światowy rynek papryki jest aktualnie dość zróżnicowany. W zależności od lokalizacji sytuacja przedstawia się w zupełnie odmienny sposób. Niektórzy producenci zmagają się z problemami w uprawie, natomiast inni cieszą się dość wysokimi cenami. Jak sytuacja kształtuje się w poszczególnych przypadkach?

Zacznijmy od Holandii i Belgii. Tamtejsi producenci zmagali się z dość niskimi cenami, które pozostawały poniżej pięcioletniej średniej. Dopiero w zeszłym tygodniu stawki wzbiły się ponad wspomniany poziom. Co więcej, rolnicy zwracają uwagę na rekordowe koszty gazu i energii. Nie wszystkim udało się bowiem zdobyć nieco lepsze kontrakty, przez co część producentów najprawdopodobniej zrezygnuje z upraw wcześniej. Niemałym znakiem zapytania pozostaje również przyszły sezon… Utrzymanie się wysokich cen wpłynie na późniejsze rozpoczęcie upraw. Ponadto, niektórzy producenci z Holandii i Belgii zmagają się z atakami mszyc, a u niektórych pojawiły się także problemy z korzeniami. Wpłynęło to na ich decyzję, czyli przerzucenie się na inną uprawę w trakcie aktualnego sezonu. Eksporterzy natomiast upatrują szanse w eksporcie do Ameryki Północnej, gdyż kurs euro do dolara jest dość wysoki, przez co sprzedaż w tym kierunku jest dość opłacalna. Niemniej, mowa o śladowych ilościach. Głównym rynkiem zbytu wciąż pozostają Niemcy.

Skoro o Niemczech mowa… Na tamtejszym rynku dominuje papryka pochodzenia holenderskiego. Braki uzupełniane są importem z Belgii. Wśród ofert pojawia się również warzywo z Turcji oraz Polski, jednak są to śladowe ilości. Lokalny produkt w południowych regionach kraju kosztuje natomiast 4,30 euro za kilogram. Popyt w ciągu ostatnich kilku tygodni jest dość umiarkowany, niemniej, ceny wszelkich odmian utrzymują tendencję wzrostową. Najdroższe w dużej części przypadków okazywały się odmiany żółte.

Idąc dalej, włoski rynek papryki doczekał się ożywienia cenowego. Wśród ofert dominuje krajowy produkt, jednak można również spotkać się z warzywem z Holandii, które zajmuje 10% całej podaży. W ubiegłych tygodniach, jak informują tamtejsi producenci, rynek nie był dla nich sprzyjający. W połowie sierpnia popyt jednak znacząco wzrósł. Stawki, na które mogą liczyć lokalni rolnicy oscylują w granicach 2,60 euro za kilogram. Tyczy się to długiej papryki żółtej oraz czerwonej. Produkt z zagranicy kosztuje natomiast 1,80 euro za kilogram. Sytuacja jest aktualnie dość dobra, gdyż popyt przewyższa podaż.

Niedobory podażowe widzimy również w Chinach. Zmagają się z nimi poszczególne regiony produkcyjne. Co za tym idzie, ceny papryki na tamtejszych rynkach mają tendencję wzrostową. Stawki sięgają na ten moment 3,80-4,00 juanów, czyli 2,62-2,76 zł za pół kilograma. Stanowi to dwukrotność cen, które mogliśmy zaobserwować w zeszłym roku o tej samej porze. Mówiąc natomiast o problemach w uprawach… Tamtejsi producenci zmagają się z upałami, które znacząco utrudniają zbiory.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto również wspomnieć o Ameryce Północnej. Tamtejsi producenci wskazują, że papryka jest jedną z najważniejszych pozycji w marketach, więc popyt w sezonie był dość dobry i najprawdopodobniej się to nie zmieni. Podaż pozostaje dość dobra, jednak niektóre regiony zmagają się z nieco większymi trudnościami w odróżnieniu od pozostałych. Niemniej, w większości kraju ubiegłe miesiące przyniosły upalne dni, przez co dostawy były znacznie bardziej napięte a jakość niższa. Ceny natomiast pozostają na bardzo wysokim poziomie, szczególnie w przypadku papryki czerwonej.

Na koniec największy eksporter papryki na świecie, czyli Meksyk. Kraj, według statystyk z 2020 roku, wyeksportował na poszczególne rynki 1 138 288 ton papryki, czyli 28,4% całkowitej ilości produktu w obrocie na całym świecie. Mimo to rynek papryki w Meksyku ma jeszcze dość spore pole do wzrostu. W okresie od stycznia do listopada 2021 roku eksport wzrósł bowiem o kolejne 5,4%. Głównym rynkiem zbytu meksykańskiej papryki wciąż pozostają Stany Zjednoczone, niemniej, tamtejsi producenci upatrują również szanse na rozszerzenie eksportu i stałe dostawy do Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i wielu innych krajów.

Źródło: freshplaza.fr


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl