yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

sketch agrosimex ochrona
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWarzywnicze spotkanie w Ołtarzewie

Warzywnicze spotkanie w Ołtarzewie

W podwarszawskim Ołtarzewie w czwartek 22 lutego odbyło się spotkanie dla producentów warzyw, podczas, którego zaprezentowano m.in. bogatą ofertę odmian i rozsad warzyw, środków ochrony roślin oraz nawozów.

Arkadiusz Stróżyński reprezentujący firmę Agro-Ekspert przedstawił odmiany różnych gatunków warzyw oraz ciekawą ofertę rozsad selera i pora, zwłaszcza na najwcześniejsze terminy, sprowadzane z Marko oraz Hiszpanii. Agro-Ekspert ma wyłączność na Polskę na rozsady z firm Baltussen oraz BabyPlant. W tym roku pierwsze dostawy rozsady pora w rejon centralnej Polski planowane są już na początku marca – do sadzenia pod niskimi tunelami. Ponadto firma ta jest dystrybutorem nasion warzyw niemieckiej firmy Hild, ma także w swojej ofercie nasiona innych marek np.: Sakata, PopVriend, Nunhems, Maes, Takii Seed oraz Enza Zaden. Prelegent zwrócił uwagę, że poza nasionami takich gatunków jak rzodkiewka, por, dynie, czy cebula firma Agro-Ekspert ma w ofercie ok. 40 gatunków ziół.

O ochronie warzyw na spotkaniu mówiła Katarzyna Gładka z firmy Bayer. Podkreśliła, że przed rozpoczęciem ochrony trzeba prawidłowo zdiagnozować problem. W uprawie cebuli zaznaczyła konieczność zwalczania mączniaka rzekomego oraz Stemphylium.

Do ochrony cebuli prelegentka polecała znany fungicyd Infinito 687,5 SC – na mączniaka i alternariozę, a z nowych środków rekomendowała Fandango 200 EC, który zwalcza mączniaka oraz ogranicza występowanie grzyba Stemphylium. Z nowych środków polecała również Lunę Experience 400 SC – zwłaszcza na zgniliznę szyjki, alternariozę oraz rdzę.

Spośród szkodników cebuli Katarzyna Gładka wymieniła wciornastki, których liczebność w trakcie sezonu gwałtownie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. W ochronie przed szkodnikami polecała ona Decis 50 EW, a także wspomagająco Emulpar 940 EC – środek pochodzenia naturalnego, na bazie oleju rydzowego. W ochronie warzyw korzeniowych – Luna Experience (przeciwko alternariozie i mączniakowi rzekomemu), Zato 50 WG (przeciwko mączniakowi prawdziwemu oraz alternariozie).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zwróciła też uwagę na nowe w ofercie firmy preparaty biologiczne, polecane w ochronie warzyw korzeniowych Contans WG oraz Serenade ASO. Prelegentka informowała, że Contans WG zawiera pożyteczne grzyby, które chronią system korzeniowych roślin uprawnych przed patogenami np. przed zgnilizną twardzikową. Natomiast Serenade – to środek na bazie bakterii z rodzaju Bacillus, skuteczny w zwalczaniu szarej pleśnie, chorób grzybowych i bakteryjnych.

Mówiąc o ochronie warzyw kapustnych Katarzyna Gładka przedstawiła m.in. sposób stosowania preparatu Movento 100 SC, w ochronie przeciwko mączlikowi warzywnemu. Prezentowała wyniki doświadczeń prowadzonych z tym preparatem w stacji doświadczalnej firmy Bayer w Bedlnie k. Kutna, które wskazywał, że warto stosować ten środek, ponieważ można uzyskać długie działanie. Jest on również selektywny dla wielu gatunków owadów pożytecznych. W ochronie warzyw kapustnych przed chorobami prelegentka zwróciła uwagę m.in. na nową rejestrację – Luna Experience – w warzywach kapustnych. Wspomniała też o rozszerzeniu w wielu gatunkach warzyw np. sałacie, fasoli i grochu preparatu Luna Sensation – skutecznego w zwalczaniu szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej i mącznika prawdziwego.

Katarzyna Gładka z firmy Bayer

Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden przedstawił asortyment odmian warzyw. Polecał m.in. odmiany pora – wczesną Chinook F1, Comanche F1 – na zbiór latem (do sprzedaży w pęczkach) oraz Cherokee F1 – na zbiór wrzesień-listopad. Z odmian kalafiora prelegent polecał m.in. bardzo wczesną Xenia F1, a także uniwersalne odmiany na lato i jesień – Elintos F1 oraz Crossway F1. Prezentował też odmiany brokułów Thunder Dome F1 oraz Atlantis F1, a także kilka odmian kapusty głowiastej białej: np. wczesną Sunta F1 (62 dni wegetacji), a także późniejsze – Compass F1 (80 dni wegetacji), czy Structa F1 oraz Storka F1. Prelegent wspomniał także o szerokiej ofercie firmy w odmianach dyni oraz o plennych odmianach cebuli.

Michał Gulczyński z GPOiW Polfarm zaprezentował, jak wygląda produkcja marchwi w ich grupie. Przekazał wiele ciekawych informacji na temat wymagań jakościowych ze strony sieci handlowych.

Spotkanie w Ołtarzewie podsumował wykład Jana Wcisło z firmy Intermag, który przedstawił produkty do dolistnego dokarmiania warzyw z m.in. z serii Plonvit. Mówił też o zaletach stosowania biostymulatorów Tytanit i Optysil. Zwracał uwagę na występowanie objawów niedoborów mikroskładników i podpowiadał jak można im zapobiegać. Ponadto Jan Wcisło przedstawił wyniki szeregu doświadczeń prowadzonych przez firmę Intermag w zakresie stosowania produktów Bactim – na bazie pożytecznych mikroorganizmów. Zwrócił on uwagę na problem występowania szkodliwych nicieni w uprawach warzyw korzeniowych i udowadniał, jak np. preparat Bactim receptor ogranicza żerowanie nicieni na warzywach. Polecał również preparat Bactim Starter, który może być używane do zaprawiania nasion w celu poprawy wschodów.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl