yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWieś starzeje się – dane nie wyglądają optymistycznie

Wieś starzeje się – dane nie wyglądają optymistycznie

Z pewnością nie raz już słyszeliśmy o tym, że społeczeństwo się starzeje. Czy to w mediach, czy choćby w rozmowie z sąsiadem jest poruszany temat, że młodzi nie chcą zostawać na wsi i porzucają gospodarkę. Aktualnie tylko 1 na 10 gospodarzy w krajach UE ma poniżej 40 lat.

Jak wykazuje raport UE dotyczący kluczowych liczb europejskiego łańcucha żywnościowego w 2021 roku, dane odnoszące się do wieku rolników, sadowników, czy kogokolwiek posiadającego własne gospodarstwo zostały zebrane w 2016 roku. Mając na uwadze aktualną sytuację, a także upływ lat, możemy z przykrością wnioskować, że na ten moment wygląda to prawdopodobnie znacznie gorzej.

Na 10,3 mln gospodarstw UE, siedmiu na dziesięciu (71,3%) gospodarzy to mężczyźni, z czego większość (57,9%) ma co najmniej 55 lat. Natomiast ww. młodzi – osoby mające poniżej 40 lat to zaledwie 10,7%, czyli w przybliżeniu jedna na dziesięć osób.

Warto zauważyć, że młode pokolenie to zazwyczaj zarządcy większych gospodarstw. Świadczy o tym fakt, że według raportu, zarządzali 16,1% całkowitej powierzchni użytków rolnych (Warto przypomnieć – młodsze pokolenie to zaledwie 10,7%). Starsi gospodarze natomiast, biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne lub wielkość użytków rolnych, pracują zazwyczaj w małych lub bardzo małych gospodarstwach.

Obserwując statystyki widzimy, że wraz z spadkiem liczby gospodarstw spada również liczba osób, które nimi zarządzają – między rokiem 2005 i 2016 regres wynosił aż 28,5%. Największa grupą są właśnie młodzi gospodarze, jednak nie są oni wyjątkiem. Biorąc pod uwagę przedział 25-34 lat spadek wyniósł 47,3%, natomiast w przypadku młodszych kierowników gospodarstw uplasował się na poziomie 41%. Co więc się stanie, jeśli młodsi rolnicy zrezygnują z pracy na wsi?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Obecnie na każdym kroku zmagamy się z brakiem chętnych rąk do pracy. Jest to widoczne szczególnie na wsi, jednak w innych branżach sytuacja również nie prezentuje się najlepiej. Prowadzenie własnego gospodarstwa na przestrzeni lat staje się coraz trudniejsze. Do tego dochodzi fakt starzenia się społeczeństwa. Mamy nadzieję, że sytuacja niebawem się poprawi i zachęci młodych gospodarzy do kontynuowania pracy. Życzymy tego każdemu z Państwa.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl